Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny w programie MdM?

2015-01-07 08:46:51

Duża ilość warunków koniecznych do spełnienia w celu przystąpienia do programu Mieszkanie dla Młodych sprawia, że zasadne wydaje się być pytanie o limity zarobków uprawniających do skorzystania z dofinansowania.

Program Mieszkanie dla Młodych został stworzony w celu ułatwienia zakupu pierwszego mieszkania przez osoby młode, nieposiadające wcześniej na własność lokalu mieszkalnego. Z założenia MdM ma być wsparciem dla tych, którzy w celu dokonania zakupu muszą posiłkować się kredytem hipotecznym. Wszystkie kwestie reguluje stosowna ustawa. Jak odnosi się ona do wysokości zarobków uprawniających do udziału w programie?

Sprawdź też: Czy bank udzieli kredytu na mieszkanie osobie z najniższą krajową?

Zarobki a ustawa

Ustawa z dnia 27 wrześnie 2013 roku nie określa limitu zarobków uzyskiwanych przez osoby prywatne lub małżeństwa, a starające się o dotację z programu Mieszkanie dla Młodych. Takich limitów nie ma i prawdopodobnie nigdy nie będzie, a to oznacza, że teoretycznie drzwi po dotację są otwarte dla wszystkich, niezależnie od zarobków. W praktyce wysokość zarobków ma jednak znaczenie kluczowe.

Decydująca rola banków

Skorzystanie z programu MdM oznacza konieczność zaciągnięcia kredytu hipotecznego. O ile więc ustawa nie określa minimalnej wysokości pensji beneficjena, o tyle wolną rękę otrzymują banki, które mogą we własnym zakresie ustalać limity zdolności kredytowej wnioskodawców. Wszystko razem sprawia, że poza licznymi warunkami dotyczącymi interesującej nas nieruchomości, a także kwestii prawnych, musimy też spełnić wszystkie oczekiwania banku, czyli wykazać się odpowiednią zdolnością i wiarygodnością kredytową.

Sprawdź też: Wkład własny do kredytu hipotecznego - jak obliczyć, ile pieniędzy potrzeba?

Badanie zdolności kredytowej dla osób zainteresowanych wsparciem z MdM-u zasadniczo nie różni się niczym od tej samej procedury przeprowadzanej dla tradycyjnych kredytów hipotecznych. Istnieje jednak mała różnica, która dla wielu osób może być nawet bardziej atrakcyjna, niż sama dotacja do kredytu. Jest nią sama dotacja, która przez bank może zostać uznana jako wkład własny wnioskodawcy. W ten sposób spełnia on warunek, który jest niezbędny, by móc pożyczyć z banku pieniądze na dom czy mieszkanie.

Nawet jeśli kredyt w ramach MdM-u będzie posiadał wyższe oprocentowanie, to może być to jedyna okazja do uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej i spełnianiu marzenia o własnym mieszkaniu.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam