Czy ubezpieczenie szyb się opłaca?

2014-12-29 17:29:09

Każdy kierowca posiadający auto i jeżdżący nim po polskich drogach musi mieć wykupione OC. Wszystkie inne polisy nie są obowiązkowe i decyduje o ich wykupieniu sam kierowca. Należą do nich: NNW, AC, assistance, ubezpieczenie szyb i opon. Czy opłaca się korzystać z takich dodatkowych polis?

Szyby w samochodzie możemy ubezpieczyć w pakiecie AC lub wykupić w formie indywidualnej do polisy OC. Najczęściej taka polisa obejmuje kompleksowo wszystkie szyby w samochodzie, tzn. przednią, tylną i boczne.

Ubezpieczenie szyb w AC

Polisa AC z ubezpieczeniem szyb jest korzystnym rozwiązaniem dla właścicieli nowych i drogich pojazdów, których interesuje pełna ochrona auta. AC może, w zależności od zakresu, chronić pojazd przed kradzieżą, gradobiciem, innymi zjawiskami atmosferycznymi itp. Jednak minusem takiego rozwiązania może być podwyższenie składki za każdą zgłoszoną szkodę. Wtedy kierowca będzie się zastanawiał, co jest dla niego korzystniejsze: wymiana szyby w ramach AC i strata zniżek czy samodzielne sfinansowanie naprawy i zachowanie upustu.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują rozwiązanie bez utraty zniżek. Jest tak np. w Link4, który wymieni nam szybę bez straty upustu, ale tylko we wskazanym przez siebie warsztacie. Natomiast w Alianz możemy dwa razy w roku w ramach AC wymienić szybę bez utraty zniżek w kolejnym roku. Decydując się na AC, warto sprawdzić, czy w ramach tej polisy mamy zagwarantowane ubezpieczenie szyb. Najlepiej wybrać ochronę pełną, czyli polisę typu all risk.

Indywidualne ubezpieczenie szyb

Dobrowolne ubezpieczenie szyb wykupimy także w opcji z obowiązkowym OC, co jest szczególnie opłacalne dla aut starszych. Są to pojazdy o niższej wartości, dla których zawarcie polisy AC jest czasami niemożliwe, a ich szyby są narażone na uciążliwe pajączki. Dzięki takiej polisie, kierowca zapewnia sobie pokrycie kosztów wymiany szyby do 2 000 złotych. Ubezpieczenie to gwarantuje wymianę uszkodzonej szyby nawet w ciągu dwóch dni od daty zgłoszenia szkody. Dodatkowo wiele firm ubezpieczeniowych za zgłoszenie i wymianę szyby nie zabiera udzielonych wcześniej zniżek w składce OC.

Indywidualnie można także ubezpieczyć szyby w przypadku, gdy AC nie obejmuje takich uszkodzeń. Warto także wykupić polisę chroniącą szyby, gdy wyjeżdżamy na urlop lub wakacje, wtedy ubezpieczyciel zapłaci za jej naprawę lub wymianę. Wybierając opcję indywidualnego ubezpieczenia autoszyb, musimy liczyć się z tym, że zakupimy je tylko w pakiecie z OC bądź AC. 

Decydując się na wykupienie polisy chroniącej szyby, zapoznajmy się z umową, w której ubezpieczyciel zawiera informacje, za jakie szkody otrzymamy rekompensatę, a jakie nie będą podlegać ochronie. Warto podkreślić, że większość firm ubezpieczeniowych nie informuje kierowcy, że wszelkie ubytki czy straty wynikające z eksploatacji samochodu nie podlegają odszkodowaniu. 

Renata Grochowska