Ile Polacy chcą wydać na święta?

2014-12-22 08:15:57

Sprawdź, ile Polacy chcą wydać pieniędzy na tegoroczne święta i jak wielu z nas skorzysta w tym celu z kredytu.

Firma doradcza Deloitte zaprezentowała raport na temat planowanych tegorocznych wydatków świątecznych w 16 krajach europejskich oraz w RPA. 

Z badań wynika, że w grudniu 2014 roku chcemy wydać o 13% więcej pieniędzy niż rok wcześniej. Okazuje się, że wzrost wydatków w Polsce będzie procentowo największy w stosunku do innych przebadanych krajów. Za granicą budżety świąteczne raczej spadną w porównaniu do zeszłego roku. Polska rodzina planuje średnio wydać 1 160 zł na święta (w innych krajach jest to 1 847 zł). 6% Polaków zamierza sfinansować świąteczne wydatki z kredytów konsumpcyjnych.

Deloitte sprawdziła, jak wygląda nasza przedświąteczna aktywność zakupowa. Staramy się przede wszystkim kupować praktyczne prezenty i to najlepiej w najtańszych sklepach. Wyraźnie widać wzrost zakupów w Internecie, chociaż ciągle jeszcze królują sklepy stacjonarne. Żywność najczęściej nabywamy w dyskontach.

Jak wynika z raportu, ciągle jeszcze często kupujemy pod wpływem impulsu, chociaż wielu z nas chciałoby to ograniczyć. Podarunki dla najbliższych to duży wydatek dla domowego budżetu. Szacuje się, że prezenty pochłoną blisko 40% wszystkich świątecznych wydatków (wzrost o 10%). Pod tym względem nie odbiegamy od reszty Europy, gdzie ten wskaźnik pozostaje na poziomie 39%. To jednak pewna zmiana w strukturze wydatków, ponieważ do tej pory najwięcej wydawaliśmy na żywność. W tym roku będzie to tylko 33% (za granicą – 26%). Na spotkania towarzyskie planujemy wydać nie więcej niż 8% domowego budżetu (w Europie – 9%).

Co najchętniej dajemy pod choinkę? Najpopularniejsze są książki, biżuteria, perfumy, kosmetyki, zegarki, ale również coraz częściej nowe formy prezentów, do jakich należą usługi: masaże, zabiegi upiększające, wizyty w SPA. Dzieciom najchętniej kupujemy zabawki edukacyjne oraz naukowe i książki.

Najczęściej planujemy zakupy pomiędzy 1 a 24 grudnia. 20% badanych deklarowało, że już w listopadzie rozpocznie kupowanie prezentów, w dalszej kolejności stawiano na początek ostatniego miesiąca roku. Coroczne kolejki w sklepach w okresie przedświątecznym pokazują, że jednak wielu z nas zostawia zakupy na ostatnią chwilę.

Warto również dodać, że 1/5 Polaków uważa swoją sytuację finansową za lepszą niż przed rokiem. Można mówić również o spadku pesymizmu w Polsce, w przeciwieństwie do np. krajów południowej Europy.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam