Kiedy dojdzie przelew zagraniczny?

2014-12-31 18:38:50

Coraz częściej kupujemy towary na zagranicznych aukcjach internetowych lub w zagranicznych sklepach online. Wtedy najczęściej płatności dokonujemy za pomocą przelewów. Jest to najtańsza i najwygodniejsza forma przekazania środków sprzedawcy. Sprawdźmy jednak, kiedy dojdzie taki przelew zagraniczny.

Polecenie przelewu środków za granicę to bardzo wygodny sposób, żeby zapłacić za zakupiony w Internecie towar. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że w zależności od tego, dokąd wysyłamy pieniądze, ponieść możemy różne koszty.

SEPA czy SWIFT?

Zanim komukolwiek prześlemy pieniądze, warto wiedzieć, jak zrobić to najtaniej i najszybciej. Na początku staniemy przed wyborem rodzaju przelewu: SEPA czy SWIFT. Sprawdźmy, czym się różnią.

Sprawdź też: Ile kosztuje przelew za granicę?

Gdy przelewamy pieniądze do któregoś z krajów Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii, Szwajcarii i Lichtensteinu, powinniśmy zdecydowanie wybrać przelew SEPA (Singel Euro Payments Area). Jest to najtańszy, wymuszony przez Komisję Europejską, transfer pieniędzy w obrębie unijnej wspólnoty (często bez żadnych kosztów). Oczywiście, żeby wykonać taki przelew, musi być spełnione kilka warunków, np. musi być wykonany w euro i trybie zwykłym płatności, a bank odbiorcy (beneficjenta) musi należeć do UE lub wymienionych powyżej krajów.

Niestety przelew poza Unię Europejską jest o wiele droższy. W tym wypadku należy wybrać SWIFT (międzynarodowy system łączności bankowej). W realizacji przelewu często uczestniczą dodatkowe banki – pośrednicy, dlatego koszty są również wyższe. Mamy tu do wyboru trzy opcje: our (wszystkie koszty my ponosimy), sha (koszty są dzielone między nas i beneficjenta) oraz ben (wszystkie koszty ponosi odbiorca).   

Kiedy dojdzie przelew?

Czas dotarcia przelewu do beneficjenta zależy od tego, dokąd wysyłamy pieniądze. Najszybciej dotrze przelew SEPA, czyli do krajów Unii Europejskiej, Szwajcarii, Lichtensteinu, Norwegii i Islandii. Już następnego dnia roboczego po naszym zleceniu (ewentualnie, po innej dacie wskazanej w poleceniu) odbiorca powinien mieć na swoim koncie pieniądze. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że gdy złożymy takie zlecenie w oddziale banku w formie papierowej, pieniądze mogą dotrzeć do odbiorcy nawet dzień później.

Sprawdź też: Czy da się anulować zlecony przelew?

Przelewy SWIFT są z reguły realizowane o wiele dłużej. Oczywiście im bardziej egzotyczny odbiorca, tym czas transferu przedłuża się, bo w realizacje zlecenia uczestniczą banki pośredniczące.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam