Agencja a oddział banku - czy obsłużą klienta tak samo?

2014-12-31 16:58:37

Korzystając z usług banków, często spotykamy działające pod ich szyldem agencje. Sprawdźmy, czy agencja i oddział banku obsłużą klienta tak samo.

Od razu trzeba pokreślić, że agencja czy też placówka franczyzowa to nie to samo, co oddział banku. Ta pierwsza jest własnością agenta, który działa pod szykiem i brandem banku, a także dysponuje odpowiednimi pełnomocnictwami otrzymanymi od centrali tego banku.

Co załatwimy w agencji?

Jak już wspomnieliśmy, agencje to nie oddziały bankowe i nie załatwimy tam wszystkiego, co oferują nam placówki macierzyste banku.

Banki docelowo dążą do tego, by oferta i wygląd placówek oraz agencji jak najmniej się różniły - to samo dotyczy infrastruktury IT. Oczywiście, ważne jest bezpieczeństwo wszelkich operacji wykonywanych za pośrednictwem agencji, a także komfort i standard obsługi, który w przypadku agencji nie powinien odbiegać od tego, co przestrzegane jest w bankach.

W agencjach bankowych można złożyć wniosek kredytowy (również hipoteczny, choć dostępność tej usługi może być ograniczona jedynie do wybranych agencji), można otwierać ROR-y, jak również konta oszczędnościowe oraz lokaty terminowe. Bez problemu także złożymy wniosek o kartę (bez względu na jej rodzaj). Nie będzie również żadnym kłopotem zrealizowanie przelewu. Oczywiście, możemy zapłacić tam wszelkie rachunki, wpłacić pieniądze na konto, a także wypłacić środki z kont posiadanych w innych bankach. Niektóre usługi mogą być jednak limitowane (np. ograniczona może zostać wysokość maksymalnych wpłat na lokaty). Gdy nasza sprawa wymaga bardziej skomplikowanej obsługi bankowej, czasem jednak będziemy musieli udać się od oddziału banku.

Kto otwiera agencję?

Większość banków pozwala na otwieranie agencji pod ich szyldem i w ten sposób pomaga realizować przedsiębiorcom swój pomysł na biznes. Oczywiście każdy bank bardzo wnikliwie weryfikuje kandydatów, ponieważ musi dbać o swój prestiż i o bezpieczeństwo klientów. Największe szanse ma kandydat, który wykaże się odpowiednimi predyspozycjami, wiedzą, a także doświadczeniem w zarządzaniu. Nie bez znaczenia jest również lokal proponowany na agencję i jego usytuowanie.

Otwarcie agencji banku wiąże się oczywiście z kosztami. Zazwyczaj trzeba dysponować gotówką rzędu od 30 tys. do 50 tys. złotych. Te pieniądze należy przeznaczyć na zakup odpowiedniego sprzętu komputerowego i wyposażenia agencji w meble, sejf, zabezpieczenie stanowiska kasowego. Do tego trzeba doliczyć dodatkowe koszty adaptacji lokalu i ochrony.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam