Co z pieniędzmi na koncie bankowym po śmierci współwłaściciela?

2014-12-22 13:17:49

Wiele kont bankowych w Polsce jest własnością wspólną. Często są to rachunki zakładane przez małżeństwa lub osoby blisko spokrewnione. Decydując się na współdzielenie rachunku bieżącego, warto wiedzieć, co stanie się z gromadzonymi na nim pieniędzmi w przypadku śmierci jednego z współwłaścicieli konta.

Wbrew pozorom współwłasność rachunku bankowego nie jest wcale rzadka w naszym kraju. Wiele małżeństw korzysta z tej opcji. Czasami na wspólne konto decydują się inni członkowie rodziny (np. rodzic i dziecko) czy osoby razem mieszkające (partnerzy w niesformalizowanym związku). Podstawą jest przy tym zaufanie.

Współwłaściciele mają równe prawa

Trzeba zdawać sobie sprawę, że w każdym wypadku współwłaściciele konta mogą nim dysponować bez żadnych ograniczeń. Odpowiadają solidarnie za wszelkie operacje przeprowadzone na rachunku, także za wszystkie długi. Jeśli będą chcieli zawnioskować o kredyt odnawialny w rachunku wspólnym, również muszą się na to zdecydować razem.

Dwie karty do tego samego konta

Każdy ze współwłaścicieli może posiadać własną kartę debetową do konta z indywidualnie określonym PIN-em i limitem transakcji gotówkowych i bezgotówkowych. Warto jednak wiedzieć, że każdemu ze współwłaścicieli przysługuje prawo, by zastrzec kartę.

Co z prawem spadkowym?

Współdzieląc konto, warto mieć świadomość nie tylko swoich praw względem rachunku, ale także i ewentualnych ograniczeń, które mogą się wiązać ze śmiercią jednego z właścicieli konta. W przypadku śmierci jednego ze współwłaścicieli rachunku, do chwili zamknięcia konta jest ono nadal prowadzone jako wspólne. Wszelkie roszczenia spadkobierców będą skierowane do żyjącego współwłaściciela konta. Mogą oni uzyskać na mocy kodeksu cywilnego prawa i obowiązki, jakie miał zmarły. Spadkobiercy mogą także uzyskać sądową decyzję o zabezpieczeniu wypłat z konta pozostawionego przez zmarłego.

Współposiadanie to nie pełnomocnictwo

Na koniec warto zwrócić uwagę, że czym innym jest pełnomocnictwo, a czym innym współposiadanie. Pełnomocnictwo właściciel konta może wycofać w każdej chwili, a w przypadku współposiadania wymagana jest zmiana umowy, która przekształci rachunek na indywidualny. Inną różnicą jest to, że pełnomocnictwo wygasa z chwilą śmierci posiadacz rachunku, a rachunek wspólny jest prowadzony do momentu zamknięcia. Pełnomocnik ma zawsze bardziej ograniczone prawa niż współwłaściciel, ponieważ otrzymuje możliwość dysponowania nieswoimi pieniędzmi, a poza tym, pełnomocnictwo może zostać w każdej chwili w łatwy sposób cofnięte. Prawa i obowiązki pozostałego przy życiu współwłaściciela nie wygasają w momencie śmierci drugiego współwłaściciela rachunku.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam