Jak ubezpieczyć samochód w USA: poradnik kierowcy

2015-01-07 08:24:33

Osoby przebywające po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych, muszą przygotować się na nieco inne procedury podczas ubezpieczania samochodu, wynikające z obowiązującego tam prawa. Jak wygląda kwestia zakupu polisy komunikacyjnej w USA?

Wyjazd do Stanów Zjednoczonych to dla każdego Polaka ogromna zmiana w życiu, która wynika nie tylko z konieczności dostosowania się do mentalności i trybu życia Amerykanów, ale także obowiązującego tam prawa.

Ustabilizowanie swojej sytuacji materialnej za granicą często będzie wymagało wynajęcia lub kupna domu, a także samochodu, który podobnie jak w Polsce musi posiadać ważne ubezpieczenie. Już na początku zaznaczamy jednak, że procedury i ceny obowiązujące w poszczególnych stanach, mogą nawet dość znacznie się od siebie różnić.

Sposób działania polisy

Jeśli zdecydujemy się na zakup auta, ubezpieczenie będzie pierwszą kwestią, o której powinniśmy pamiętać, gdyż bez niego niemożliwa będzie rejestracja pojazdu.

Jeśli auto zakupimy u dealera, zdecydowana większość formalności zostanie załatwiona na miejscu, a my będziemy mogli skupić się wyłącznie na samej rejestracji. Inaczej wygląda sytuacja, gdy sami musimy zająć się kupnem polisy.

Zakres ochrony polisy

Każdy stan określa obowiązkowe minimum sumy ubezpieczenia komunikacyjnego, a sama polisa składa się z kilku części:

  • zabezpieczenia przy uszkodzeniach cielesnych,
  • zabezpieczenia od odpowiedzialności za uszkodzenie mienia,
  • ubezpieczenia kosztów leczenia i utraty zarobków,
  • dodatkowego zabezpieczenia, które będzie chroniło w sytuacji, gdy sprawca wypadku nie będzie posiadał ubezpieczenia lub zbiegnie z miejsca wypadku.

Co ważne, w zależności od danego zdarzenia, ubezpieczyciel wypłaci świadczenie tylko do wysokości sumy ubezpieczenia. Jeśli koszty zniszczeń będą przekraczały tę kwotę, różnicę będziemy musieli uregulować z własnej kieszeni. To z kolei powinno zmusić nas do odpowiedniego podejścia do kwestii dostosowania wysokości sumy ubezpieczenia do naszych oczekiwań.

Jak wykupić polisę?

Samo wykupienie polisy nie powinno być problemem, gdyż wszystkie formalności załatwimy przez Internet. W tym celu konieczne będzie posiadanie odpowiednich dokumentów, między innymi tych, które uprawniają nas do pobytu w USA.

Po wypełnieniu formularza i zatwierdzeniu go przez ubezpieczyciela, będziemy musieli dokonać opłaty na wskazane konto. Ochrona ubezpieczeniowa zacznie obowiązywać z momentem zaksięgowania wpłaty na koncie, co w przypadku szybkich płatności elektronicznych oznacza nawet kilka sekund od momentu dokonania przelewu.

Emilia Kasińska