Co zrobić z rozdartym banknotem? Czy każdy bank go wymieni?

2014-12-31 11:27:34

Pieniądze potrafią ulegać zniszczeniu. Grozi im przypadkowe rozdarcie, wypranie w kieszeni spodni, zniszczenie przez dzieci itd. Co w takiej sytuacji zrobić z uszkodzonym banknotem? Sprawdźmy, czy każdy bank go wymieni.

Banknot, podobnie jak każda inna rzecz, może się zniszczyć. Najczęściej jego uszkodzenie jest spowodowane nieuwagą. Niestety, gdy do zniszczenia pieniądza dojdzie, możemy mieć problem w jego wydaniu - sklepy mogą nie chcieć przyjąć takiej zapłaty. Nie oznacza jednak, że nie odzyskamy wartości banknotu czy uszkodzonej monety.

Który bank wymieni zniszczony banknot?

W 2013 roku zostało wydane zarządzenie (sygnowane numerem 1/2013) prezesa Narodowego Banku Polskiego, na mocy którego wszystkie banki funkcjonujące na polskim rynku mają obowiązek przyjmować oraz wymieniać uszkodzone złotówki i grosze. Oczywiście, taki bank musi prowadzić w swojej placówce obsługę kasową (wpłaty-wypłaty). Okazuje się jednak, że w pewnych sytuacjach instytucje finansowe mogą nam jednak odmówić wymiany pieniędzy, a wtedy pozostaje już tylko osobista wizyta w NBP.

Sprawdź też: 6 mitów na temat kart zbliżeniowych

Kiedy nie wymienimy pieniędzy?

Kiedy bank może odmówić wymiany? Przede wszystkim, gdy pojawiają się wątpliwości co do autentyczności pieniędzy albo gdy nie można rozpoznać nominału. Odnosi się to zarówno do banknotów, jak i do monet. Co do tych ostatnich, z odmową możemy również spotkać się, gdy monety są pogięte, obcięte, przedziurawione albo opiłowane. Takimi przypadkami zajmuje się już tylko centrala Narodowego Banku Polskiego.

Nie zawsze odzyskamy 100% wartości banknotu

Ile otrzymamy za wymieniany pieniądz? To zależy od uszkodzenia. Najczęściej mamy szansę uzyskać 100% wartości wymienianego nominału. Stanie się tak bez względu na to, czy banknot został porysowany, czy zamazano długopisem pewne jego elementy lub został poplamiony. Również banknot, który został rozerwany na połowę, mamy szanse wymienić i dostać jego pełną wartość. Jednak pod pewnymi warunkami. Oczywiście, należy przynieść obydwie części pieniądza (jedna musi zawierać przynajmniej 75% wyglądu środka płatniczego), nie ma obowiązku klejenia. Nie może być jednak żadnego ubytku, który nie pozwoliłby na odtworzenie w całości takiego banknotu.

Sprawdź też: Bankomaty wypłacające w niskich nominałach

Niestety, czasami może się zdarzyć, że odzyskamy tylko połowę wartości banknotu, gdy w jednym fragmencie zachowa się mniej niż 75% wyglądu pieniądza. Jeśli chodzi o monetę, należy posiadać przynajmniej jej rdzeń albo pierścień. Ważne jest również, żeby istotne elementy monety (np. nominał) nie były za bardzo uszkodzone.

Co z walutami obcymi?

W gorszej sytuacji są niestety posiadacze obcych walut. Nie ma co liczyć na ich wymianę na terenie naszego kraju. Z uszkodzonym euro musimy więc udać się do któregoś z banków centralnych krajów należących do strefy euro.
 

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam