Co z lokatami po śmierci klienta banku, o których rodzina nie wiedziała?

2014-12-31 10:42:05

Wgląda na to, że wkrótce czeka nas rewolucja, jeśli chodzi o konta osób zmarłych. Rozwiązany zostanie problem lokat przechowywanych w banku po śmierci klienta banku, o których nie wie rodzina. Już niedługo banki i SKOK-i same będą musiały szukać spadkobierców. Tak przewiduje projekt ustawy, którą zajmą się senatorowie.

Projekt zmian w zakresie dyspozycji środków na kontach zmarłych klientów bankowych i spółdzielczych kas związany jest z nowelizacją Prawa bankowego, ustawy o SKOK-ach, a także o ewidencji ludności. Projekt został przygotowany przez senatorów PO. Sejm miałby zająć się nim w lutym przyszłego roku, a nowe prawo zaczęłoby działać od 1 stycznia 2016 roku.

Jeden z autorów nowelizacji, Kazimierz Kleina, przewodniczący senackiej komisji finansów, wyjaśnia, że zmiana prawa jest konieczna, by zadbać o środki zmarłych klientów banków w sytuacji, gdy o zgromadzonych przez nich za życia pieniądzach nie mają pojęcia spadkobiercy. W takim wypadku to banki i SKOK-i musiałyby znaleźć tych spadkobierców i poinformować ich o „uśpionym koncie”.

Jakby to miało technicznie wyglądać? Jeśli przez 10 lat nie są wykonywane na danym koncie żadne operacje, bank lub SKOK będzie musiał, co najmniej 6 miesięcy przed końcem tego 10-letniego okresu, poinformować właściciela takiego rachunku o konsekwencjach nieaktywności. Jeszcze wcześniej, bo po 5 latach nieużywania rachunku, instytucja finansowa będzie musiała sprawdzić w rejestrze PESEL, czy właściciel rachunku żyje.

Zarówno środki z rachunków uśpionych (nieaktywnych 10 lat), jak i z kont osób zmarłych przejdą pod opiekę Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), który będzie nimi zarządzał, dopóki nie zostaną wypłacone spadkobiercom lub innym podmiotom z prawnym tytułem do tych pieniędzy. Bank lub SKOK będzie musiał przekazać środki do BGK w ciągu trzech miesięcy od daty likwidacji konta lub od dnia zawiadomienia, gdy na rachunku dokonana została przez właściciela dyspozycja wkładem na wypadek śmierci.

Pieniądze zarządzane przez Bank Gospodarstwa Krajowego będą waloryzowane na koniec każdego roku o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych zapisany w budżecie państwa. Projekt przewiduje również, że to Komisja Nadzoru Finansowego nadzorowałaby wykonywanie nowego obowiązku przez banki i SKOK-i.

Senatorowie chcą również, żeby powstała centralna informacja o rachunkach, obejmująca banki oraz SKOK-i, która pozwoliłaby spadkobiercom w łatwy sposób sprawdzić, w której instytucji finansowej zmarły posiadał konto.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam