Ubezpieczenie biustu, nóg, głosu, czyli jak ubezpieczają się bogaci

2015-01-14 16:58:20

Czym byłby piłkarz bez swoich nóg czy śpiewaczka operowa bez utrzymanych w dobrym stanie strun głosowych? Specjalnie dla osób, które chcą się zabezpieczyć przed komplikacjami wynikłymi z tego, że utracą zdrowie, ubezpieczyciele konstruują nietypowe polisy, pozwalające ubezpieczyć konkretną część ciała.

Biust, dłonie, nogi czy głos to dla niektórych osób istotny element wizerunku, a nawet sposób zarabiania na życie. Gwiazdy filmowe, modelki, muzycy, sportowcy czy inni celebryci mogą więc mieć uzasadnione obawy o to, że w przypadku uszkodzenia danej części ciała ich wizerunek lub szansa na kontynuowanie kariery ucierpi i poniosą z tego tytułu nie tylko fizyczne, ale i finansowe straty. Z tego też powodu niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy nietypowe, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów.

Polisy nietypowe w Polsce i na świecie

Najbardziej rozwinięty rynek polis nietypowych znajdziemy z pewnością w Stanach Zjednoczonych, gdzie ubezpieczenie biustu czy nóg nie jest niczym nadzwyczajnym. Większe wrażenie mogą robić tamtejsze polisy na wypadek porwania przez kosmitów.

Co rusz robi się głośno o horrendalnych sumach ubezpieczenia, na jakie ubezpieczają konkretne partie ciała celebryci. Oto kilka najpopularniejszych przykładów:

  • nogi Mariah Carey – 1 mld dolarów,
  • pupa Jenifer Lopez – 27 mln dolarów,
  • twarz Claudia Shiffer – 5 mln dolarów,
  • nogi Rihanna – 1 mln dolarów,
  • piersi Dolly Parton – 600 tys. dolarów.

W Polsce rynek tego typu ubezpieczeń nie jest aż tak mocno rozwinięty, ale mniejsze są też potrzeby i oczekiwania klientów. Mimo wszystko ubezpieczenie głosu czy nóg nie jest aż tak nietypowe, jak mogłoby się zdawać. Znacznie mniej powszechne jest chwalenie się posiadaniem takiego ubezpieczenia.

Koszt ubezpieczenia nietypowego

Z punktu widzenia polskich towarzystw ubezpieczeniowych polisą nietypową będzie taka, którą będzie wymagała przygotowania nowych, indywidualnych ogólnych warunków ubezpieczenia. Taka praca wykonana ze strony ubezpieczyciela będzie też musiała być odpowiednio wynagrodzona, a to odbije się na wysokości składki.

Nasze ciało może być chronione przez polisy standardowe, np. NNW. Odpowiednio wysoka suma ubezpieczenia, a co za tym idzie, także składka, sprawią, że nogi piłkarza lub struny głosowe wokalistów popularnych zespołów będą chronione w należyty sposób. Niestety podwyższone wymagania z tytułu zabezpieczenia przed mniej powszechnymi ryzykami będą wiązać się z podwyższoną ceną ubezpieczenia, dlatego na takie rozwiązania pozwolić sobie mogą tylko ludzi wyjątkowo zamożni.

Emilia Kasińska