Plusy i minusy ubezpieczania bagażu podróżnego

2014-12-31 18:21:45

Coraz częściej słyszy się o tym, że świat się skurczył. Podróżujemy nawet do najodleglejszych zakątków globu. Dalekie wojaże przeważnie obywamy samolotami, a to oznacza, że warto zadbać o bezpieczeństwo naszego bagażu podróżnego. Sprawdźmy, jakie są plusy i minusy ubezpieczenia bagażu.

Bilety lotnicze są coraz tańsze, a to za sprawą popularyzacji tanich linii lotniczych. Samolot to wygodny i szybki środek transportu, ale będąc na jego pokładzie, tracimy z oczu nasz bagaż i nie mamy żadnej możliwości, żeby go pilnować.

Niejeden pasażer, po dotarciu do celu lotu, stwierdził już, że jego bagaż został zniszczony albo zaginął. Oczywiście przewoźnik ubezpiecza nasz bagaż, ale tylko do kwoty 500 euro, co nie zawsze może być wystarczającą rekompensatą. W tej sytuacji warto samemu ubezpieczyć bagaż. Jest to konieczne, gdy przewozimy jakieś cenne rzeczy.

Bagaż może nie tylko zniknąć, ale także nieraz zdarzało się, że został uszkodzony lub całkowicie zniszczony podczas transportu. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby objąć taki bagaż ubezpieczeniem.

Cena polisy bagażu zależy od zakresu ochrony. Podstawowy wariant obejmuje różnego rodzaju walizki i torby, zarówno pozostające pod naszą opieką, jak i znajdujące się w specjalnych pomieszczeniach, wykorzystywanych na czas podróży (np. luki bagażowe).

Od czego można się ubezpieczyć? Tutaj wachlarz jest dość szeroki: utrata, zniszczenie, a nawet opóźnienie dostarczenia do miejsca docelowego, kradzież, utarta bagażu na skutek działania żywiołów (ogień, trzęsienie ziemi, powódź itd.).

Jak w przypadku każdego ubezpieczenia, również i przy ubezpieczeniach bagażu należy bezwzględnie zwrócić uwagę na wyłączenia, które znajdziemy w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Odszkodowania możemy nie uzyskać np. pozostawiając bagaż w samochodzie, który nie był zaparkowany na parkingu strzeżonym.

Nie musimy od razu wykupywać ubezpieczenia bagażu na dłuższy okres. Polisa może obejmować tylko jeden konkretny wyjazd. Wariant dłuższy, np. 12-miesięczny, sprawdza się doskonale, gdy podróżujemy często i regularnie. Cena polis kształtuje się w zależności od sumy ubezpieczenia i zakresu ochrony. Co ciekawe, brane są również często pod uwagę strefy geograficzne, do jakich się wybieramy, a także czas trwania podróży.

Minusem jest to, że nie wszystko, co zabieramy ze sobą, możemy ubezpieczyć. Najczęściej wyłączenie obejmuje sprzęt komputerowy, a przecież wiele osób zabiera ze sobą notebooki i tablety. Nie ubezpieczymy także zabieranej ze sobą gotówki i biżuterii. 

Tomasz Słupczyński