Ubezpieczenie dla snowboardzisty

2015-01-12 18:43:19

Zimowe szaleństwa na śniegu mogą sprawiać mnóstwo radości, ale wymagają też umiejętności i ostrożności, szczególnie jeśli wykorzystujemy do nich deskę snowboardową lub narty. Dobrym zabezpieczeniem podczas wyjazdów w góry- poza dopracowaną techniką jazdy i rozwagą - będzie też odpowiednia polisa.

W ofertach towarzystw ubezpieczeniowych znaleźć można dziesiątki różnorodnych produktów, które będą chroniły ubezpieczonych od setek zagrożeń. Wśród nich dość znaczącą rolę, szczególnie w sezonie zimowym, odgrywają ubezpieczenia dla narciarzy i snowboardzistów. Warto jednak wiedzieć, czym kierować się i na co zwracać uwagę podczas wyboru takiej polisy.

W kraju czy za granicą?

Pierwszą kwestią, która odgrywa istotną rolę podczas wybierania polisy na wyjazd w góry, jest to, czy nasza zabawa na snowboardzie będzie odbywała się w kraju, czy poza jego granicami. Jeśli bowiem do wypadku na stoku dojdzie na terytorium Polski, będziemy chronieni przez standardowe ubezpieczenie zdrowotne, świadczone w ramach NFZ. Ewentualnie możemy pokusić się o dodatkowe zabezpieczenia, takie jak OC na wypadek spowodowania wypadku na stoku czy polisę następstw nieszczęśliwych wypadków.

Sytuacja będzie bardziej skomplikowana, jeśli wyjedziemy do innego kraju. W przypadku państw Unii Europejskiej, a także Szwajcarii, Lichtensteinu, Szwecji i Islandii, większość problemów rozwiąże Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która pozwoli nam skorzystać z leczenia w ramach publicznej służby zdrowia w danym kraju. Jeśli jednak cel naszego wyjazdu jest jeszcze inny, będziemy musieli samodzielnie zadbać o absolutnie wszystkie kwestie związane z naszym zdrowiem i ewentualnym leczeniem, wykupując odpowiednią polisę.

Zakres ubezpieczenia

Niezależnie od kraju, do którego się wybieramy, należy pamiętać nie tylko o ewentualnych kosztach leczenia, ale też o dodatkowych świadczeń. EKUZ nie pokryje bowiem kosztów związanych z naszym transportem do publicznego szpitala, tak jak też nie pozwoli na opłacenie poszukiwań w przypadku zejścia lawiny itp. Te rachunki spadną na nas i będą niezwykle wysokie. Odpowiednia polisa powinna uwzględniać wszystkie tego typu ewentualności, włącznie z przetransportowaniem nas do kraju. Tylko w ten sposób będziemy mogli czerpać pełną przyjemność z szaleństw na stokach.

Renata Grochowska