Konta oszczędnościowe bez ROR: grudzień 2014

2014-12-22 12:37:27

Konta oszczędnościowe to wygodny i bezpieczny sposób na lokowanie pieniędzy. Bardzo często zdarza się jednak, że banki kuszą dobrym oprocentowaniem, ale żądają w zamian założenia dodatkowo rachunku osobistego. Comperia.pl sprawdziła, które konta zagwarantują z końcem roku najwyższe odsetki bez konieczności wiązania się z bankiem umową o ROR.

Konta oszczędnościowe są wygodniejszym rozwiązaniem niż lokata, jeśli ktoś nie jest pewny, czy może sobie pozwolić na zamrożenie kapitału przez pewien okres. Konta dają możliwość wpłacania i wypłacania środków wtedy, gdy ich potrzebujemy. Warto jednak wybrać starannie konto oszczędnościowe dla siebie nie tylko dobrze oprocentowane, ale również takie, które nie będzie zmuszać do zakładania ROR-u. Poniżej przedstawiamy kilka najlepszych ofert kont oszczędnościowych bez rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego.

Sprawdź też: Jak oszczędzać bez podatku?

W grudniu 2014 r. najlepiej prezentuje się propozycja Toyota Banku (Indeksowane Konto Oszczędnościowe). Dostaniemy w jego przypadku oprocentowanie 3,15% rocznie, a dodatkowo wszystkie przelewy będziemy mieć darmowe. Możemy je wykonywać zarówno przez Internet, jak i telefon. Lepiej jednak tego nie robić, ponieważ wszelkie takie operacje sprawiają, że bank pobierze od nas 30 zł za prowadzenie konta. Jeżeli jednak nie zmniejszaliśmy salda konta w poprzednim miesiącu, opłata zostanie nam zwrócona.

Wybierając Konto SuperOszczędnościowe w City Handlowym, także nie będziemy musieli zakładać ROR-u. W tym wypadku możemy liczyć na oprocentowanie 3,03% w skali roku. Niestety tylko pierwszy przelew w miesiącu jest bezpłatny, a bank policzy nam 30 zł miesięcznie za prowadzenie konta. Można tego uniknąć, jeśli posiadamy kartę płatniczą City Handlowy i wykonaliśmy transakcje bezgotówkowe na minimum 500 zł albo przelewamy do banku na konto osobiste naszą pensję w wysokości 2 000 zł. Tak naprawdę jest to dobre konto do oszczędzania długoterminowego. Wygodne jest to, że mamy stały dostęp do środków za pośrednictwem bankowości internetowej i telefonicznej.

Sprawdź też: Oszczędzanie? To nie dla mnie... Najczęstsze wymówki Polaków

3% w skali roku otrzymamy w PKO BP, wybierając Konto Oszczędnościowe Plus. Decydując się ten produkt, otrzymujemy również automatycznie dostęp do internetowego serwisu banku iPKO. Co prawda przysługuje nam tylko jeden bezpłatny przelew w miesiącu, ale za to bank nie pobiera opłat za otwarcie i prowadzenie rachunku. Niestety po trzech miesiącach oprocentowanie konta przestanie być już promocyjne i spadnie do poziomu jedynie 1,5% w skali roku.

Niskie stopy procentowe sprawiają, że oprocentowanie większości kont oszczędnościowych nie jest zbyt atrakcyjne, ale za to jest to całkiem dobry produkt, gdy chcemy oszczędzać bezpiecznie i długoterminowo.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam