Potrącił mnie kierowca bez OC. Czy mam szansę na odszkodowanie?

2015-02-03 08:09:46

Ubezpieczenie OC jest jedynym ubezpieczeniem obowiązkowym, ale czasem kierowcy lekceważą jego wagę. Co stanie się, jeżeli kierujący pojazdem bez ważnej polisy OC spowoduje wypadek, w którym będą poszkodowani?

Jeżeli ktoś posiada zarejestrowane auto, musi wykupić również ubezpieczenie OC komunikacyjne, nawet jeżeli samochód stoi nieużywany w garażu lub na parkingu. Gorzej, jeżeli kierowcy wyjeżdżają bez tego ubezpieczenia na drogi publiczne i powodują wypadki drogowe. Co wówczas się stanie? Co z poszkodowanymi w tych zdarzeniach oraz z wypłatą odszkodowań?

Kara za brak OC

Po pierwsze, wszyscy kierowcy samochodów osobowych nieposiadający ważnych polis OC będą karani mandatami, nawet do wysokości ponad 3,5 tys. zł. Od pewnego czasu Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny posiada system elektroniczny, zwany potocznie wirtualnym policjantem, który wychwytuje kierowców nieposiadających OC. W roku 2014 kierowcy, którzy nie wykupili polis OC, zostali ukarani mandatami w wysokości ponad 26 mln zł. Sam mandat to nie wszystko. Jeżeli kierowca bez OC spowoduje wypadek drogowy i zostaną w nim poszkodowane osoby, za wszystko zapłaci ów kierowca. Oczywiście na początku odszkodowanie ofierze wypadku wypłaci UFG, ale potem wyegzekwuje kwotę od sprawcy zdarzenia.

Dlaczego kierowcy nie wykupują ubezpieczeń OC?

Najczęstszymi przyczynami braku OC przez kierowców są: ignorancja, jazda niezarejestrowanymi samochodami lub wprowadzenie w błąd przez poprzednich właścicieli aut. Istnieje też duża grupa kierowców, którzy tłumaczą się, że nie stać ich na wykupienie tego ubezpieczenia. Jeżeli ktoś decyduje się na zakup samochodu, to również powinien posiadać fundusze, by wykupić polisę OC.

Nawet jeżeli uda się uniknąć kontroli drogowej, to brak ubezpieczenia komunikacyjnego wyłapie system elektroniczny UFG. Poza tym nie warto wyjeżdżać na drogi publiczne bez aktualnej polisy OC. Na trasie wszystko może się zdarzyć, konsekwencje spowodowania wypadku bez ważnego OC są dla kierowcy naprawdę bolesne.

Przewidywać i zapobiegać

Lepiej rocznie zapłacić kilkaset złotych za obowiązkowe ubezpieczenie OC niż później kilkanaście tysięcy złotych za szkody powypadkowe. Niestety wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji grożących za jazdę bez ważnej polisy OC.

Tomasz Słupczyński