Czy OC lekarza pokryje koszty wszystkich błędów w sztuce lekarskiej?

2015-01-22 14:48:11

Lekarze – tak samo jak wielu innych specjalistów – mają obowiązek posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Czy polisa OC pracownika służby zdrowia wystarczy do pokrycia kosztów popełnionych błędów w sztuce lekarskiej?

Lekarze prowadzący prywatne praktyki bronili się niegdyś przed obowiązkiem wykupienia ubezpieczenia OC, tymczasem leży to w ich interesie. W prowadzeniu prywatnej praktyki lekarskiej również mogą się przydarzyć błędy w sztuce. Kiedy lekarz posiada ubezpieczenie OC, nie płaci odszkodowania pacjentowi z własnej kieszeni, dokonuje tego firma ubezpieczeniowa. Dodajmy, że ubezpieczyciele nie mogą nic zmienić w warunkach polisy OC, ponieważ są one ustalone ustawowo.

Jak rozumieć błąd w sztuce lekarskiej?

Najprościej ujmując, błąd w sztuce lekarskiej to zaniedbanie, nieumyślne działanie czy też zaniechanie lekarza, które powoduje szkodę u pacjenta. Błędy tego typu mogą dotyczyć diagnostyki lub prognozy, czyli rokowania na przyszłość. Może być też błąd w leczeniu pacjenta. Niełatwo udowodnić lekarzowi, że popełnił błąd. Jeżeli ktoś jest pewny, powinien udokumentować winę lekarza, a także przedstawić skutki zdarzenia.

Za co należy się odszkodowanie?

Odszkodowanie ono pokryć wszystkie koszty leczenia poszkodowanego: lekarstw, ewentualnej rehabilitacji, zabiegów itd. Reguluje to Kodeks cywilny. W razie potrzeby należy zapoznać się z art. 444 K.c. I jeszcze jedna istotna sprawa: poszkodowany może starać się o odszkodowanie od placówki, w której się leczył, albo bezpośrednio od lekarza. Jak wiadomo, lekarze powinni mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jeżeli go nie posiadają, a wina zostanie im udowodniona, wówczas płacą odszkodowania z własnej kieszeni. Trzeba pamiętać, że udowodnić winę lekarzowi jest bardzo trudno. Jeżeli ktoś podejmuje to wyzwanie, niech nie działa sam, ale z prawnikiem. I tak nie jest pewne, czy wygra.

Ubezpieczenie OC, jakie powinien mieć lekarz, powinno pokryć wszystkie koszty leczenia. Powinno, bowiem zdarza się, że pacjent z własnej kieszeni dopłaca do całkowitego wyleczenia. Najczęściej lekarze nie przyznają się do winy. Aby taką walkę wygrać, trzeba mieć duże doświadczenie w prowadzeniu tego rodzaju spraw. Jeżeli ktoś się na nią decyduje, powinien oddać sprawę w ręce doświadczonych prawników.

Ekspert Comperia.pl