Kiedy ubezpieczać działalność gospodarczą?

2015-02-03 15:19:20

Aby zmniejszyć ryzyko wiążące się z prowadzeniem własnego biznesu, warto ubezpieczyć swoją działalność gospodarczą. Kiedy i nad którą konkretnie polisa przedsiębiorca powinien się zastanowić?

Przedsiębiorcy otwierający własną działalność gospodarczą najczęściej martwią się o pieniądze. Słusznie, to chyba najważniejszy problem przy prowadzeniu własnego biznesu.

Kryteria wyboru ubezpieczenia

 

Działalność gospodarczą warto ubezpieczyć. Kiedy i jakie polisy ubezpieczeniowe najlepiej wykupić? Debiutujący na rynku przedsiębiorcy najczęściej zaopatrują się w niezbędny sprzęt, którego wartość warunkują specyfika i profil podmiotu gospodarczego. Wartość majątku firmy wzrasta wraz z jej rozwojem, więc majątek ten należy chronić. Najlepiej już na początku działalności wykupić ubezpieczenie majątkowe, należy też pomyśleć o innych polisach.

Na początku trzeba zastanowić się, co konkretnie chcemy ubezpieczyć, czy będą to budynki lub sprzęty należące do firmy, a może chcemy lepiej zabezpieczyć się w zakresie odpowiedzialności cywilnej - na wypadek wyrządzenia szkód kontrahentom. Po tych przemyśleniach nadchodzi czas na porównania ofert ubezpieczeniowych i wybór tych najkorzystniejszych.

Przedsiębiorcy powinni mieć ubezpieczenie OC. W przypadku strat jakie z winy przedsiębiorcy poniesie inna firma lub klienci indywidualni, to jemu przyjdzie zapłacić odszkodowanie z własnej kieszeni. Najrozsądniej byłoby sięgnąć po pakiety ubezpieczeniowe, ale najlepiej zasięgnąć opinii  doradcy ubezpieczeniowego, który jest w stanie porównać dla klienta wiele ofert polis dostępnych w różnych firmach ubezpieczeniowych. Przed podpisaniem konkretnej umowy, należy dokładnie przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia, skupiając się na wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Analiza potrzeb indywidualnych

Przedsiębiorca decydujący się na ubezpieczenie własnej firmy powinien sam ocenić, jakie ubezpieczenia są mu najbardziej potrzebne: od kradzieży, od zdarzeń losowych, od utraconych korzyści, od odpowiedzialności cywilnej. Czasami mogą to być wszystkie wyżej wymienione, ale równie ważne są przy tym wysokości sum ubezpieczeniowych, ceny polis oraz sposób opłacania składek ubezpieczeniowych.

Emilia Kasińska