Zasady bezpiecznego używania karty płatniczej

2014-12-31 10:36:44

Już od kilku lat Polacy bardzo chętnie korzystają z kart płatniczych. Zdecydowana większość punktów handlowych posiada terminale, dzięki którym można płacić za zakupy bez gotówki, a coraz częściej również kartami zbliżeniowymi lub telefonami. Poznajmy zasady bezpiecznego używania karty płatniczej.

Karty są na tyle bezpiecznym instrumentem płatniczym, na ile sami zadbamy o jego bezpieczeństwo. Oznacza to, że bezpieczeństwo naszych pieniędzy zależy przede wszystkim od naszej rozwagi i ostrożności. Jest kilka zasad, których bezwzględnie należy przestrzegać, jeśli chce się bezpiecznie używać plastikowego środka płatniczego.

Zasady bezpiecznego korzystania z karty

Każda karta płatnicza posiada indywidualny kod PIN, który pozwala z niej korzystać. Kod ten jest udostępniany właścicielowi karty przez bank po otrzymaniu plastikowego pieniądza. Podstawową zasadą bezpieczeństwa jest ochrona tego kodu, aby nie dostał się w niepowołane ręce.

Bardzo ważne, by nie zapisywać kodu na karcie, ani nie przechowywać w tym samym miejscu karty i numeru PIN. Najlepiej po otrzymaniu kodu nauczyć się go na pamięć i nikomu nie podawać.

W sytuacji, gdy posiadamy kilka różnych kart, warto co jakiś czas sprawdzać, czy żadna z nich nie zaginęła lub nie została zgubiona. Gdy otrzymujemy kopie dokumentów potwierdzających transakcję, np. zapłaty za bilet lotniczy, warto je niszczyć, ponieważ widnieje na nich numer karty.

Korzystając z bankowości internetowej, chrońmy swój login i hasło oraz wszystkie informacji dotyczące posiadanych rachunków i kart. Każda osoba, posiadająca w portfelu kartę płatniczą, powinna także znać numer telefonu, pod jakim może zastrzec ją w przypadku utraty. Numer ten znajduje się na odwrocie karty, ale gdy zostanie utracona, nie będziemy mieli do niego dostępu. Najlepiej więc zapisać go w telefonie komórkowym. 

Utrata karty

Gdy stracimy kartę płatniczą, tzn. zgubimy ją lub zostanie nam skradziona, należy bezzwłocznie powiadomić o tym bank, by ją zastrzec. W świetle prawa klient odpowiada za transakcje do równowartości 150 euro, o ile wcześniej nie zastrzeże karty (do 50 euro przy transakcjach zbliżeniowych). W związku z tym, im szybciej skontaktujemy się z bankiem, tym mniejsze poniesiemy straty w wyniku kradzieży.

Dobrym rozwiązaniem, które uchroni nas od straty środków na koncie po kradzieży karty jest jej ubezpieczenie. Taka polisa to koszt około kilku złotych miesięcznie, a niektóre instytucje finansowe dodają ubezpieczenie bezpłatnie.

Karty są na ogół pewnym instrumentem płatniczym, jednak w wielu przypadkach ich bezpieczeństwo uzależnione jest od rozwagi właściciela. Zawsze musimy pamiętać, by chronić swoje dane przed oszustami i złodziejami.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam