Jak znaleźć kartę płatniczą dla siebie?

2014-12-31 14:25:49

Coraz chętniej używamy kart płatniczych, ponieważ to niezwykle wygodny sposób regulowania płatności. Na rynku finansowym można znaleźć wiele różnych rodzajów plastikowych środków płatniczych. Jak wśród nich znaleźć właściwą kartę dla siebie?

Jak się okazuje, chętniej wydajemy pieniądze, płacąc kartą, niż gotówką. Wynika to w dużej mierze z naszej psychiki. Wydawanie pieniędzy w fizycznej postaci jest zawsze trudniejsze, niż posługiwanie się wirtualnymi sumami.

Rodzaje kart płatniczych

Karta płatnicza jest instrumentem wydawanym przez różne instytucje finansowe, nie zawsze muszą być to banki, chociaż najczęściej tak właśnie jest.

Przeważnie taka karta służy do wypłacania pieniędzy z bankomatu albo do płacenia za pomocą terminala. Najczęściej do wykonania każdej z tych operacji potrzebny jest specjalny kod PIN dedykowany danej karcie. Wyjątkiem są tutaj karty zbliżeniowe, dzięki którym możemy płacić za zakupy bez kodu PIN do kwoty 50 zł.

Najogólniejszy podział kart płatniczych to: karty kredytowe i debetowe. Te pierwsze opierają się na limicie kredytowym, który przyznaje instytucja finansowa. Jest to po prostu sposób pożyczenia klientowi pieniędzy przez bank. Jeśli cała kwota zostanie zwrócona w okresie bezodsetkowym, właściciel karty nie poniesie żadnych kosztów z tytułu wykorzystanego limitu. W przeciwnym wypadku trzeba liczyć się z wysokim oprocentowaniem. Co miesiąc klient otrzymuje wyciąg przeprowadzonych operacji. Nie trzeba posiadać rachunku w banku, który udostępnia kartę kredytową.

Inaczej jest w przypadku karty debetowej. Ta wydawana jest do konkretnego rachunku osobistego. W tym wypadku każde skorzystanie z takiej karty powoduje ściągnięcie środków z ROR-u właściciela karty. Trzeba posiadać odpowiednie środki na rachunku, żeby móc używać karty debetowej, ewentualnie mieć możliwość korzystania z salda debetowego.

Na co zwracać uwagę?

Wybierając kartę, powinniśmy kierować się kilkoma czynnikami. Który z nich przesądzi o wyborze karty, tak naprawdę zależy tylko od naszych potrzeb.

W pierwszej kolejności warto sprawdzić koszty, jakie poniesiemy za używanie danej karty (np. oprocentowanie i długość okresu bezodsetkowego w przypadku karty kredytowej, koszt wypłaty gotówki z bankomatu itd.) i opłaty roczne lub miesięczne, jakie czasami narzucają banki za samo posiadanie plastiku płatniczego.

Jeśli dużo podróżujemy za granicę, warto wybrać karty, które będą bez problemu akceptowanie poza Polską, a dodatkowo używanie ich nie doprowadzi nas do ruiny finansowej (wskutek opłat za korzystanie z zagranicznych bankomatów).

Niekiedy z kartami płatniczymi związane są różne programy premiowe. O tym również warto pomyśleć, gdy dużo płacimy kartą w sklepach (np. część wydanych pieniędzy wtedy wraca na nasz rachunek).

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam