Wyślij dziecko na ferie z kartą przedpłaconą

2014-12-30 12:52:46

Karta przedpłacona to dobry sposób, żeby przekazać dziecku pieniądze, gdy wyjeżdża na zimowe ferie. Obawy, że przez przypadek przepadnie cała gotówka, jaką daliśmy latorośli, znacznie się zmniejszają.

Regułą jest, że wysyłając dziecko na wakacje lub ferie, dajemy mu również pieniądze na drobne wydatki. W tym momencie pojawiają się często wątpliwości, czy nasza pociecha dostała wystarczającą kwotę. Rozwiązaniem tego dylematu może być właśnie karta przedpłacona, na którą przelejemy potrzebne środki. Oczywiście w pobliżu miejsca odpoczynku naszej latorośli musi być dostępny bankomat.

Dzięki karcie prepaid możemy odpowiednio kontrolować wydatki dziecka. Możemy nie wpłacać na rachunek karty żadnych środków, dopóki nie będą potrzebne, albo zasilić konto odpowiednią kwotą i ustalić limit dziennych wydatków. Wygodne jest to, że odpowiednio do potrzeb można na bieżąco zwiększać limit dostępnych dla dziecka pieniędzy lub go ograniczać.

W przypadku kart przedpłaconych zastosowano podobne rozwiązanie, jak w kartach prepaid telefonów. Nie ma w ich przypadku żadnych stałych opłat za korzystanie, trzeba jedynie ponieść koszt wydania karty przedpłaconej, uzależniony od banku, ale w granicach 20 złotych. Może do tego jeszcze dojść prowizja za wypłatę pieniędzy z obcych bankomatów, chociaż to również zależy od banku, ponieważ w niektórych przypadkach można korzystać ze wszystkich bankomatów w Polsce za darmo.

Do każdej karty przedpłaconej bank tworzy specjalne konto techniczne, które zasila się wybraną kwotą. Oznacza to, że nie musimy nawet posiadać w danym banku żadnego rachunku.

Karta prepaid jest mniej kłopotliwa w użytkowaniu niż zwykła karta debetowa. Nie wiąże nas tutaj żadna umowa, zatem możemy w każdej chwili zrezygnować z użytkowania takiej karty bez żadnych formalności. Możemy ją odłożyć i wrócić do korzystania z niej za jakiś czas, gdy zajdzie taka potrzeba. Oczywiście karta przedpłacona, podobnie jak inne plastikowe środki płatnicze, ma swoją datę ważności, na co także trzeba zwracać uwagę.

Dodajmy, że nie wszystkie banki wydają karty prapaid. Możemy nabyć kartę tego typu m.in. w bankach: PKO BP, ING Banku Śląskim, mBanku, Banku Pocztowym, Banku Millenium, BNP Paribas, Banku Zachodnim WBK, Banku Pekao.

Karta przedpacona to również dobry sposób na to, żeby nauczyć dziecko odpowiedniego gospodarowania pieniędzmi i planowania wydatków.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam