Jak szybko firma otrzyma pieniądze z kredytu?

2015-01-09 10:16:50

Wiele firm finansuje swoją działalność dzięki różnego rodzajom kredytom. Poprzez tego rodzaju wsparcie podmioty gospodarcze mogą szybciej się rozwijać i realizować inwestycje. A jak szybko przedsiębiorca może otrzymać pieniądze z kredytu?

Kredyty dla firm są zróżnicowane w zależności od tego, na jaki cel mogą zostać przeznaczone. Ogólnie można podzielić takie pożyczki ze względu na okres zobowiązania: długoterminowe (powyżej 3 lat), średnioterminowe (1-3 lata) i krótkoterminowe (do 12 miesięcy).

Wyróżniamy kredyty dla firm, które można przeznaczyć na dowolny cel, kredyty inwestycyjne (wsparcie finansowania inwestycji i modernizacji przedsiębiorstwa), obrotowe na bieżącą działalność gospodarczą, kredyty w rachunku bieżącym, kredyty rewolwingowe (odnawialne), budowlane, preferencyjne na modernizację firmy i kredyty lombardowe pod zastaw.

To, jak długo przedsiębiorca będzie musiał czekać na wypłatę środków po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej i podpisaniu umowy, zależy z jednej strony od samego banku, a z drugiej – od rodzaju zaciągniętego zobowiązania.

Najczęściej na pieniądze czeka się do kilku dni (zwykle dzień), chociaż czasami niektóre banki proponują ekspresową wypłatę środków w ciągu kilkunastu minut. Przykładowo środki z kredytu z gwarancją de minimis wypłacane są od 24 godzin do nawet 3 tygodni w zależności od banku.

Pieniądze z Kredytu Gwarantowanego dla Firm w mBanku można mieć już na firmowym koncie w 15 minut po zawarciu umowy kredytowej. To naprawdę ekspresowa oferta. Można w ramach niej pożyczyć nawet 100 tysięcy złotych za pośrednictwem Internetu, chociaż tak naprawdę maksymalna kwota pożyczki jest uzależniona od wysokości obrotów na firmowym rachunku. Tak krótki czas przekazania środków dotyczy tylko stałych klientów banków, czyli wiarygodnych i znanych. Prowizja za przyznanie kredytu wynosi do 5%.

Bank PKO BP deklaruje w swojej Pożyczce MSP wypłatę środków już w ciągu jednego dnia dla firm działających co najmniej 18 miesięcy. Można pożyczyć w ramach oferty do 500 tysięcy złotych na dowolny cel. Bank oferuje długi okres spłaty, nawet 60 miesięcy. Formalności zostały ograniczone do minimum, nie jest wymagany biznes plan ani prognozy finansowe.

Środki z Kredytu Ekspresowego BIZ Banku firma powinna otrzymać w ciągu 24 godzin od akceptacji wniosku. Można pożyczyć maksymalnie 60 tysięcy złotych na 60 miesięcy. Firma musi działać co najmniej rok.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam