Pożyczka pod hipotekę mieszkania. Jakich dokumentów zażąda bank?

2015-02-27 20:03:30

Hipoteka to dobry pomysł na przekonanie banku do pożyczenia nam pieniędzy. Jakich dokumentów będzie oczekiwał od nas bank, jeśli będziemy chcieli uzyskać kredyt pod hipotekę mieszkania?

Wybór form kredytowania jest naprawdę bogaty. Do dyspozycji klientów pozostają kredyty gotówkowe, samochodowe, ratalne, hipoteczne, a także pożyczki pod zastaw czy pod hipotekę. Te ostatnie pozwalają na pożyczenie całkiem sporych sumy pieniędzy (nawet 70 proc. wartości nieruchomości). Niestety, formalności potrafią w ich przypadku zająć dużo czasu.

Pożyczka pod hipotekę mieszkania

Wnioskując o pożyczkę pod hipotekę, trzeba posiadać prawo własności do nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem spłaty zadłużenia. W przypadku kredytów gotówkowych zabezpieczenie zwykle nie jest potrzebne, bo i pozyskiwane z banków kwoty są stosunkowo niskie. Gdy chcemy jednak pożyczyć większą sumę, to zabezpieczenie w postaci hipoteki może być jedynym wyjściem, które zaakceptuje bank. 

W praktyce pożyczka pod hipotekę sprowadza się do tego, że na okres jej spłaty bank zostaje wpisany jako wierzyciel do księgi wieczystej naszego mieszkania czy domu. Zyskuje w ten sposób do niego ograniczone prawo rzeczowe. Jeżeli uregulujemy dług w czasie, wpis hipoteczny jest usuwany.

Niezbędne dokumenty

Jeśli zależy nam na otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej, należy przedłożyć bankowi szereg dokumentów. Ich lista nie jest wcale krótka. Potrzebne będą:

  • akt notarialny dotyczący umowy kupna nieruchomości bądź umowy darowizny. Taka umowa potwierdza nasze prawo do danego mieszkania;
  • wypis z księgi wieczystej. Zapis w niej potwierdza, że prawa do mieszkania nam przysługują;
  • zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej bądź zaświadczenia od zarządcy. Takie zaświadczenie ma potwierdzać, że nie zalegamy z opłatami, a jeśli tak jest, to na jaką kwotę;
  • niektóre banki akceptują również zabezpieczenie w postaci spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Potwierdza je zaś zaświadczenie ze spółdzielni;
  • nie obędzie się również bez poinformowania banku o tym, ile osób jest zameldowanych w mieszkaniu.

Weryfikacja tych dokumentów jest punktem wyjścia do rozpatrzenia naszego wniosku pożyczkowego. Trzeba liczyć się również z tym, że bank może samodzielnie lub z pomocą fachowca wycenić nasze mieszkanie oraz sprawdzić jego stan. Wszystko po to, aby mieć więcej informacji i zminimalizować swoje ryzyko.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam