Ile pożyczy z banku firma na ryczałcie?

2015-01-07 14:22:03

Ryczałt ewidencjonowany to uproszczona forma rozliczeń podatkowych z urzędem skarbowym, która jednak może sprawiać problemy podczas ubiegania się o kredyt bankowy.

Prowadzenie rozliczeń z urzędem skarbowym na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego to dobra propozycja dla przedsiębiorców, którzy osiągają nieregularne przychody. Daje ona pewne korzyści, jednak posiada też wiele ograniczeń. Od strony podatkowej jest to choćby brak możliwości pomniejszenia podatku o koszt uzyskania przychodu. Również w banku starania przedsiębiorców o kredyt będą wymagały znacznie większego wysiłku niż w przypadku innych form opodatkowania.

Trudności z określeniem zdolności kredytowej

Rozliczanie podatkowe oparte o ryczałt ewidencjonowany polega na wykorzystywaniu jednej z 5 stawek podatkowych: 3 proc., 5,5 proc., 8,5 proc., 17 proc. lub 20 proc.

Główna trudność w analizie zdolności kredytowej przedsiębiorców na ryczałcie polega na określeniu wysokości dochodu firmy, gdyż dana stawka podatkowa naliczana jest nie od dochodu, a od przychodu. W tym celu banki stosują kilka rozwiązań. Najczęściej dochód jest ustalany z góry, jako 20-25 proc. przychodu przedsiębiorstwa. Nieco rzadziej zdolność kredytową szacuje się od różnych progów dla poszczególnych stawek podatkowych.

Możemy też spotkać się z sytuacją, gdy rozliczenia na podstawie ryczałtu nie będą podstawą do wnioskowania o kredyt dla firm, a jedyną szansą na uzyskanie wsparcia będzie kredyt dla osób fizycznych. Ten z kolei i tak będzie wiązał się z dość skomplikowaną procedurą, a to ze względu na trudność zweryfikowania zdolności kredytowej wnioskodawcy, którego dochód będzie przecież oparty na działalności gospodarczej.

Ile uda się pożyczyć?

Ważniejsze od tego, ile uda nam się pożyczyć, będzie to, jak do ryczałtu podejdzie dana instytucja i czy zechce z nami współpracować. Jeśli już znajdziemy odpowiedni bank, którego procedury weryfikacji zdolności kredytowej będą dla nas korzystne, możemy skupić się na kwotach. O ile uzyskanie wsparcia na działalność bieżącą, w niewielkiej kwocie, nie będzie problemem, o tyle kredyt opiewający na sześciocyfrowe sumy może być poza zasięgiem.

Ciekawe rozwiązanie proponuje między innymi bank Credit Agricole, który akceptuje wszystkie formy rozliczeń z US i ustala maksymalną kwotę kredytu nawet na 300 000 zł (co nie oznacza, że będzie ona dostępna dla ryczałtowca). W większości przypadków okazuje się jednak, że wysokość kredytu będzie zależna od negocjacji i zdolności kredytowej firmy. A o tę w przypadku ryczałtu nie łatwo. Głównie z tego względu należy wybrać instytucję, która ryczałt potraktuje możliwie najbardziej korzystnie z naszego punktu widzenia.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam