Czy bank pożyczy na spłatę komornika?

2015-02-19 08:15:13

Jeśli zostaliśmy objęci egzekucją komorniczą, to najwyższa pora znaleźć pieniądze na spłatę zobowiązań. Czy pomoże nam w tym bank?

Komornik to ostatnia osoba, z którą chcielibyśmy mieć do czynienia. Niestety w zadłużenie, które trudno spłacić, popaść niestety dość łatwo. Warto wcześniej wiedzieć, jak się bronić przed licytacją majątku, kiedy przestanie być nas stać na raty. Czy można liczyć na pomoc banku, w postawi kredytu, gdy egzekucja komornicza już się zaczęła?

Banki i egzekucja komornicza

Banki to instytucje finansowe, które stosują bardzo wysokie standardy, jeśli chodzi o przyznawanie klientom kredytów. Dla banku najważniejsza jest właściwa ocena ryzyka, a służy ku temu weryfikacja zdolności kredytowej i historii finansowej wnioskodawcy. Bez tego nie sposób pozytywnie przejść procedury kredytowej. Co to znaczy dla osób mających egzekucję komorniczą na głowie? Niestety oznacza to tyle, że nie mogą one liczyć na kredyt bankowy.

Sprawdź też: Windykacja a egzekucja komornicza - czym się różnią?

Nawet jeśli chcemy wziąć kredyt po to, aby spłacić komornika i tak nie będzie to możliwe. Dla banku osoba z egzekucją komorniczą jest traktowana jako niewiarygodny klient. Jeśli już zalega ze spłatą, to szanse na to, że podoła kolejnemu zobowiązaniu są wręcz żadne. Czy to jednak oznacza, że nie ma dla zadłużonego znikąd pomocy?

Wyjściem firma pożyczkowa

Na pomoc banku w sytuacji egzekucji komorniczej nie ma co liczyć. Możemy jednak szukać wsparcia ze strony firm pożyczkowych. Te podmioty funkcjonują na rynku pozabankowym, oferując swoim klientom różnorodne pożyczki. Działają według przepisów Kodeksu cywilnego.

W chwili obecnej na polskim rynku znajdziemy nawet i firmy, które pożyczą nam pieniądze, nawet jeśli mamy komornika na karku. Nie będzie tak z pewnością w przypadku większych, bardziej znanych pożyczkodawców - im przecież też zależy na ograniczaniu własnego ryzyka. Na pomoc w podbramkowej sytuacji możemy natomiast liczyć w niektórych firmach, choć uważać trzeba na te nieuczciwe. Nierzetelni pożyczkodawcy chętnie wykorzystują złą sytuację życiową konsumentów, pożyczając im po bardzo wysokiej cenie, żądając przy tym zastawów a nawet zabezpieczenia wierzytelności hipoteką.

Sprawdź też: Podliczamy koszty komornicze

Mimo że rynek finansowy jest bogaty w pozabankowe oferty pożyczkowe, osoba z wyrokiem komorniczym będzie miała duże trudności w znalezieniu pożyczki dla siebie - przynajmniej na uczciwych warunkach.

Ostrożność i rozsądek

Firmy pożyczkowe to z pewnością jakieś rozwiązanie w tej trudnej sytuacji. Trzeba jednak pamiętać, że to rozwiązanie nie jest oferowane za darmo. W porównaniu do zwykłych kredytów bankowych koszty pożyczek są bardzo wysokie. Co więcej przy tak trudnej sytuacji finansowej nie mamy co liczyć na otrzymanie większej kwoty. Zwykle jest to tylko kilkaset złotych. Dobrze o tym pamiętać.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam