Spowodowałeś wypadek, jadąc quadem bez OC? Sprawdź, co Cię czeka

2014-12-30 16:46:14

Kierowcy najczęściej wiedzą, co ich czeka, jeżeli spowodują wypadek, jadąc bez ważnej polisy OC. Co się jednak stanie, gdy kierowca zawini, jadąc nieubezpieczonym quadem?

Każdy pojazd, który porusza się po drogach publicznych, musi zostać ubezpieczony. Dotyczy to również tak modne ostatnio quadów. Jeżeli kierowca nie ma wykupionej polisy na ten pojazd, a spowoduje wypadek drogowy, odpowiada tak jak przy wypadku autem. Nie dość więc, że poniesie karę pieniężną za brak ważnej polisy OC, to jeszcze z własnej kieszeni będzie płacić odszkodowanie osobom poszkodowanym w wypadku.

Jeżeli pojazd jest zarejestrowany, a tylko takie mogą poruszać się po drogach publicznych, to jego właściciel, który nie wykupił obowiązkowego OC, powinien spodziewać się interwencji tzw. elektronicznego policjanta. Jest to funkcjonujący od niedawna system elektroniczny zainstalowany w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, który wychwytuje kierowców z niewykupioną polisą OC. Niestety, coraz więcej kierowców nie wykupuje polis OC, mimo iż jest to ubezpieczenie obowiązkowe. Widocznie nie zdają sobie sprawy z konsekwencji stwierdzenia braku tego ubezpieczenia.

Właścicieli quadów z pewnością zainteresuje, czy ubezpieczenia OC w ich przypadku będzie drogie. Stawki ubezpieczeniowe są różne w poszczególnych firmach ubezpieczeniowych. Z uwagi na to, że jest to ubezpieczenie obowiązkowe, przepisy z nim związane reguluje ustawa. Zakres ochrony również został ustalony odgórnie. Przy tym ubezpieczeniu kierowcy powinni się więc kierować jedynie ceną. Konkurencja na rynku ubezpieczeniowym jest duża, więc kierowcy mają spory wybór.

Niektóre firmy ubezpieczeniowe mają specjalną ofertę ubezpieczeniową dla właścicieli motocykli i quadów. Ceny takich ubezpieczeń zależą od wielu czynników, takich jak choćby stan techniczny pojazdu, pojemność silnika, rozmiar pojazdu itd. Przy każdym ubezpieczeniu należy dokładnie czytać ogólne warunki ubezpieczenia, ponieważ w OWU zawarte są najważniejsze zapisy dotyczące konkretnego ubezpieczenia. Niestety, trudno będzie kierowcy znaleźć w tej ofercie ulgi cenowe, chyba że zechce wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Generalnie stawki ubezpieczenia quadów wahają się w granicach 100–200 zł.

Tomasz Słupczyński