Quad też musi mieć ubezpieczenie OC

2014-12-16 12:27:59

Quady stają się coraz popularniejszym środkiem transportu. Są wykorzystywane do przejażdżek po trudnym terenie, a czasem jako pojazdy dla młodzieży. Przepisy z 2013 roku precyzują dokładnie, kto może korzystać z quadów. W myśl tych zasad, może to być osoba mająca minimum 14 lat i posiadająca prawo jazdy kategorii AM, B1 lub B. Czy pojazd mechaniczny typu quad musi posiadać OC?

Prawo o ruchu drogowym dzieli quady na dwa rodzaje:

- Pierwszy to lekkie pojazdy czterokołowe, których masa obciążeniowa nie przekracza 350 kg, ich maksymalna prędkość to 45 km/h, a pojemność skokowa nie przewyższa 50 cm3. - Drugim rodzajem quadów są czterokołowe pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej 550 kg w przypadku przewozu ładunków, a 400 kg, gdy sytuacja dotyczy osób, ich maksymalna moc silnika to 15 kW.

Potrzebna homologacja

Od 2013 roku, zgodnie z nowymi przepisami, każdy pojazd, którym poruszamy się po drogach publicznych, polnych czy leśnych traktach, musi być zarejestrowany w urzędzie. Aby zarejestrować czterokołowiec, musi on posiadać świadectwo homologacji. Jedynym odstępstwem od tej zasady jest możliwość rejestracji quada bez homologacji, opierając się na przepisach ustawy o ruchu drogowym o imporcie jednostkowym.

Jak zarejestrować quada?

Rejestracja quada, czyli pojazdu czterokołowego, odbywa się dokładnie tak samo jak samochodu czy motocykla. Musi on posiadać tablice rejestracyjne i wykupioną polisę OC. Jednak często nie można wykupić ubezpieczenia dla jeszcze niezarejestrowanego pojazdu, pomimo że ubezpieczyciele mają obowiązek wystawić polisę OC nawet bez takiej rejestracji.

Przeważnie towarzystwa ubezpieczeniowe, z braku dopasowanej polisy do czterokołowców, proponują właścicielom quadów takie same ubezpieczenie OC jak użytkownikom samochodów. Tylko nieliczne instytucje ubezpieczeniowe posiadają specjalne oferty OC skierowane do właścicieli motocykli, quadów i skuterów. Są to np. PZU i Link4.

Od czego zależy koszt polisy?

Wysokość składki polisy OC w przypadku pojazdów czterokołowych zależy od wieku i doświadczenia kierowcy, czasu posiadania uprawnień do kierowania pojazdami, historii ubezpieczeniowej, bezszkodowości i od posiadanych zniżek oraz danych dotyczących pojazdu – marki, roku produkcji, pojemności oraz stanu technicznego silnika. Wyższą składkę OC zapłaci posiadacz quada o większej mocy, która zwiększa ryzyko kolizji lub wypadku.

Gdy szukamy polisy OC na quada, warto wybrać ubezpieczyciela proponującego ofertę dostosowaną dla posiadaczy takich pojazdów. Decydując się na OC, sprawdźmy także, czy istnieje możliwość przeniesienia zniżek na inny pojazd.

Ilona Maciejuk