Mam nowe konto. Za ile dni przyjdzie pocztą karta płatnicza?

2015-01-06 09:31:47

Karta płatnicza to przede wszystkim wygodny sposób opłacania rachunków i szybki dostęp do gotówki. Obecnie każdy bank oferuje do kont osobistych plastikowe instrumenty płatnicze. Sprawdźmy, za ile dni dotrze do nas karta po założeniu rachunku.

Karta wydawana do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (ROR) nazywa się debetową. W przeciwieństwie do karty kredytowej nie można za jej pomocą pożyczać pieniędzy. Możemy jedynie dysponować środkami dostępnymi na naszym koncie - ewentualnie można korzystać z przyznanego debetu lub limitu kredytu odnawialnego.

Sprawdź też:  6 mitów na temat kart zbliżeniowych

Kartę debetową można już posiadać po ukończeniu 13 lat, oczywiście w przypadku osób nieletnich - tylko za zgodą rodziców.

Gdy płacimy kartą debetową za zakupy, terminal łączy się z naszym bankiem, by sprawdzić środki pozostające do dyspozycji na koncie. Jeśli posiadamy wystarczającą ilość pieniędzy, transakcja zostaje zaakceptowana. Dla potwierdzenia operacji, musimy wpisać kod PIN. Wyjątkiem są karty zbliżeniowe, dzięki którym możemy wykonywać jednorazowe płatności do kwoty 50 złotych bez PIN-u.

W tym miejscu pozwolimy sobie na małą uwagę. Jeśli już zdecydujemy się na zmianę kodu PIN przysłanego przez bank, warto wybrać taką kombinację, która nie będzie oczywista dla potencjalnego złodzieja (odradzamy używać kodów typu 1234, 1111 itd.).

Karta debetowa jest również wygodnym instrumentem bankowym. Z jednej strony można za jej pomocą płacić za zakupy i to bez żadnych kosztów (nie musimy posiadać przy sobie gotówki, co zawsze jest bezpieczniejsze). Za jej pomocą można również wypłacać pieniądze z bankomatu i sprawdzać saldo naszego rachunku osobistego.

Sprawdź też: Czym różni się karta debetowa od kredytowej?

Używając karty debetowej, warto również zadbać o jej bezpieczeństwo. Nie należy nikomu ujawniać numeru PIN, ani tym bardziej zapisywać go na karcie. Nie wolno nigdy tracić karty z oczy (np. kelner musi przynieść terminal do stolika, nie może zabrać naszej karty ze sobą). W przypadku zgubienia karty lub jej kradzieży należy natychmiast skontaktować się z bankiem i zastrzec zgubiony plastik płatniczy.

To, ile nam przyjdzie czekać na przysłanie karty po założeniu konta, zależy tak naprawdę od banku. Każdy z nich ma swój regulamin do kart, w którym określone są terminy, w jakich instytucja finansowa dostarczy plastikowy środek płatniczy. Średnio trzeba na to czekać do 14 dni.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam