Czy kredyt na dowód będzie tani?

2015-01-08 15:53:41

Przynajmniej jednokrotnie każdy z nas słyszał o kredytach na dowód. Czy możemy liczyć na to, że pożyczka "na ładne oczy" będzie korzystna? Przyjrzyjmy się takim produktom bliżej.

Pożyczka na dowód to rodzaj produktu finansowego, który jest coraz częściej oferowany konsumentom. W takich usługach specjalizują się firmy z sektora pozabankowego - właśnie dlatego nie można mówić o "kredytach" na dowód, a jedynie o "pożyczkach".

Działanie pożyczki na dowód

Pożyczkę na dowód można uzyskać na różne sposoby: możemy pójść do oddziału firmy pożyczkowej lub wnioskować o pieniądze przez Internet czy choćby SMS.

Tego typu produkty różnią się tym od tradycyjnych kredytów bankowych tym, że nie wymagają od wnioskodawców spełnienia wielu wymagań formalnych. W samej nazwie kryje się już informacja, że warunków niezbędnych do otrzymania gotówki nie ma zbyt wielu.

Po pierwsze, pożyczki pozabankowe zazwyczaj nie wiążą się z wymogiem pokazania pożyczającemu szeregu zaświadczeń o naszych zarobkach. Po drugie, zwykle brak jest skomplikowanej weryfikacji zdolności finansowej i historii kredytowej wnioskodawcy.

Pożyczki pozabankowe często można dostać jedynie za okazaniem dowodu osobistego (choć zwykle firmy pożyczkowe sprawdzają, czy wnioskodawca nie figuruje na czarnej liście dłużników). W praktyce sprowadza się to zwykle do wysłania skanu naszego dowodu i złożenia oświadczenia o zarobkach. W ten sposób procedura przyznania pieniędzy jest znacznie przyśpieszona, a sam wnioskujący może liczyć na bardziej przychylne traktowanie.

Koszty pożyczki

Pieniądze na dowód można otrzymać bardzo szybko. Pozostaje jednak pytanie, czy taki produkt może zagwarantować nam niskie koszty spłaty. I tutaj natrafiamy na pewną trudność.

Porównując pożyczki na dowód do zwykłych kredytów gotówkowych w bankach, na pewno dojdziemy do wniosku, że są one drogie. Wynika to z faktu, że firma pożyczkowa, pożyczając nam pieniądze bez szczegółowej weryfikacji, naraża się na większe ryzyko. Sposobem rekompensacji tego ryzyka są wyższe opłaty (dodatkowe ubezpieczenie, opłaty operacyjne, wysoka prowizja).

Z drugiej jednak strony to, czy dany produkt jest dla nas drogi, zależy od konkretnej sytuacji. W chwili, gdy nie mamy wyjścia, potraktujemy taki produkt za zbawienne rozwiązanie. Jeśli zaś możemy wybrać kredyt (bo mamy takie możliwości finansowe i odpowiednią zdolność kredytową), to z pewnością nie powinniśmy patrzeć w stronę chwilówek.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam