Pracuję w Belgii. Czy mam szansę na kredyt w Polsce?

2015-01-22 08:17:19

Coraz więcej Polaków wyjeżdża za granicę w poszukiwaniu pracy, ale też coraz częściej szukają oni wsparcia finansowego w polskich bankach. Czy Polak pracujący w Belgii ma szansę na kredyt w Polsce?

Każdy Polak – obojętnie, czy pracuje w Polsce, czy za granicą – ma szansę na kredyt, jeżeli oczywiście spełnia wszystkie warunki, jakie banki stawiają swoim klientom. Przede wszystkim każdy ubiegający się o kredyt musi być dla banku wiarygodnym klientem. Musi spełniać określone warunki, takie jak na przykład: zatrudnienie za granicą na stały etat, określoną zdolność kredytową, a także pozytywną historię kredytową w BIK-u. Są to takie same warunki jak dla zabiegających o kredyty bankowe w Polsce. Jedyna różnica jest taka, że pracujący w Polsce mogą liczyć na kredyty nawet wtedy, gdy zatrudnieni są w ramach umów cywilnoprawnych. Zatrudnieni na tego typu umowę za granicą raczej na kredyty w Polsce nie mają co liczyć.

Największe szanse na uzyskanie kredytu w Polsce mają osoby zatrudnione w Unii Europejskiej, czyli pracujący na przykład w Belgii, Francji czy Holandii. Oczywiście, nie oznacza to, że zatrudnieni poza UE nie mają żadnych szans na kredyt w naszym kraju, jednak może to okazać się w ich przypadku nieco trudniejsze.

Do klienta zagranicznego banki podchodzą najczęściej indywidualnie. Większość banków od ubiegających się o kredyty klientów zagranicznych wymaga dostarczenia umowy o pracę na czas nieokreślony wraz z zaświadczeniami o dochodach i wyciągami z kont osobistych z wpływem wynagrodzenia. Najczęściej dokumenty te muszą być przetłumaczone przez tłumaczy przysięgłych. Oczywiście, za takie tłumaczenia należy zapłacić. Są jednak banki, do których można dostarczyć oryginały tych dokumentów, na przykład BNP Paribas czy Getin Bank.

Każdy bank ma inne kryteria udzielania kredytów. Aby wybrać dla siebie jak najkorzystniejszy kredyt, należy dokładnie przeanalizować ofertę bankową. Tym bardziej powinny to zrobić osoby zatrudnione za granicą, ponieważ w ich przypadku banki są bardziej rygorystyczne niż w przypadku osób zatrudnionych w Polsce. Wszystko dlatego, że ryzyko kredytowe jest w ich przypadku o wiele trudniejsze do oszacowania. Generalnie kredyty dla osób zatrudnionych za granicą – nie tylko w Belgii – są trudniej dostępne, dłuższa jest też procedura ich przyznawania. Banki muszą wszystko dokładnie sprawdzić, począwszy od legalności zatrudnienia polskiego emigranta.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam