Jak pożyczyć na firmę bez BIK-u?

2015-01-22 08:58:21

Przedsiębiorcy po wcześniejszych kłopotach ze spłatą zobowiązań szukają ofert kredytowych bez sprawdzania historii kredytowej. Czy istnieje taka możliwość? A jeżeli tak – to czy opłaca się pożyczyć pieniądze na firmę bez BIK-u?

Jeżeli firma jest odnotowana w Biurze Informacji Kredytowej jako niesolidny klient (ma negatywną historię kredytową), nie ma szans na ponowny kredyt bankowy. Banki nie tylko powinny zbadać zdolność kredytową oraz sprawdzić historię kredytową w BIK-u, ale są wręcz do tego zobowiązane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Zresztą leży to także w ich interesie – chcą wszak zminimalizować ryzyko niewypłacalności swoich klientów.

Bez BIK-u lepiej nie pożyczać

Na razie jedyną szansą na kredyty bez BIK-u i KRD są pożyczki w instytucjach pozabankowych - a i to takich firm jest już niewiele. Niestety, nie jest to dobre rozwiązanie ani dla klientów indywidualnych, ani dla firm – z uwagi na bardzo wysokie koszty takich pożyczek. Pożyczenie gotówki w instytucjach pozabankowych, skłonnych narażać się na zwiększone ryzyko kredytowe, pożyczając pieniądze klientom, którzy już wcześniej wykazywali duże problemy ze spłatą zobowiązań, powinno budzić podejrzenia. Taka współpraca najczęściej kończy się jeszcze większym zadłużeniem i jeszcze większymi kłopotami niż przed zaciągnięciem pożyczki.

Spora część firm pozabankowych ma już podpisane umowy z Biurem Informacji Kredytowej i wgląd do bazy danych BIK-u. Jeżeli stwierdzą, że ryzyko jest zbyt duże, również nie pożyczą pieniędzy.

Pożyczki społecznościowe

Jeżeli przedsiębiorcy mają kłopoty z pożyczeniem gotówki w bankach, a nawet firmach pozabankowych, to pozostaje im jeszcze jedna szansa, mianowicie pożyczki społecznościowe. Pożyczki społecznościowe zaciągane są za pomocą portali internetowych, które specjalizują się w zawieraniu tego typu umów.

Umowy zawierane są pomiędzy konkretnymi osobami bez zbędnych procedur, co nie oznacza, że pozostaje to bez kontroli. Nad takim zawieraniem umów czuwają wspomniane portale. To, na ile zostanie zweryfikowana wiarygodność osoby pożyczającej, zależy od tego, na podjęcie jakich kroków w tym celu zdecyduje się inwestor.

Wsparcie indywidualnych inwestorów

Czasami bywa tak, że przedsiębiorca ma dobry pomysł na zwiększenie dochodów swojej firmy. Wówczas może liczyć na finansowe wsparcie inwestycyjne od osoby czy też osób prywatnych. Nie ma jednak nic za darmo: prywatni inwestorzy będą wówczas chcieli uczestniczyć w podziale zysków. Wszystko zależy oczywiście od podpisanej umowy z prywatnymi inwestorami.

Pożyczki prywatne i społecznościowe mogą okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców poszukujących wsparcia finansowego i alternatywą dla kredytów bankowych i pożyczek pozabankowych. Wszystko zależy jednak od projektu, czyli pomysłu przedsiębiorców na rozwój swoich firm i zwiększenia przychodów. Tylko wtedy przedsiębiorcy będą mogli liczyć na zainteresowanie ze strony prywatnych inwestorów.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam