Kiedy aktualizować Androida?

2014-12-30 10:25:36

Nowe wersje systemu operacyjnego Google Adroid zawsze budzą duże oczekiwania, ale nierzadko kończą się też sporym rozczarowaniem. Kiedy więc warto decydować się na aktualizacje w swoim telefonie, a kiedy lepiej pozostać przy starszej wersji systemu?

System operacyjny Google Android to obecnie jeden z najpopularniejszych OS na rynku i należy przypuszczać, że w najbliższych latach sytuacja nie ulegnie zmianie.

Obecnie mamy już do czynienia z wersją 5.0 Androida, o nazwie Lollipop. Zgodnie z oznaczeniem alfabetycznym jest to już 12 aktualizacja, która zmienia wiele w interfejsie i funkcjonalności naszych urządzeń i nie tylko. Niestety nie każdy jednak mógł już przekonać się o ewentualnych zaletach i wadach aktualizacji, gdyż jej dystrybucja przebiega bardzo powoli. Dlaczego taka sytuacja powtarza się po raz kolejny i czy powinniśmy aż tak mocno się niecierpliwić?

Oczekiwanie na aktualizację

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że nie wszystkie urządzenia pracujące na poprzednich wersjach systemu zostaną zaktualizowane. W wielu przypadkach żywot smartfonów zakończy się na Androidzie 4.4 lub starszym. Ma to związek nie tylko z wydajnością i wymaganiami sprzętowymi, ale często też z decyzjami czysto marketingowymi producentów danych urządzeń.

Jeśli jednak nawet producent zdecyduje się na uaktualnienie smartfona, zazwyczaj trwa to nawet kilka długich miesięcy. Wynika to faktu, iż Android jest systemem otwartym i wymaga odpowiedniej optymalizacji z każdym urządzeniem. W pierwszej kolejności musi jej dokonać producent, a w następnej operator sieci, z której korzysta użytkownik urządzenia. Jeśli zależy nam na poprawnym działaniu całego systemu, warto cierpliwe poczekać na zakończenie wszystkich prac i na oficjalną aktualizację.

Kiedy aktualizować?

Najlepiej aktualizować system operacyjny zaraz po tym, gdy poinformuje nas o takiej potrzebie samo urządzenie. W przypadku dostępności oficjalnej aktualizacji dostaniemy stosowną informację na swój telefon. Standardowo powinien to być znak, że wszystkie prace zostały już wykonane i system jest odpowiednio zoptymalizowany.

Zdarza się jednak, że pierwsze wersje aktualizacji posiadają pewne błędy. W takich sytuacjach najczęściej spotykamy się jednak z szybką reakcją producenta, dlatego też problem nie powinien trwać długo.

Sama aktualizacja może też mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa naszego telefonu i naszych danych osobowych, które przewijają się w różnego rodzaju aplikacjach. W przypadku dostępu do aktualizacji, Google zaleca skorzystanie z niej.

Arkadiusz Wojciechowski

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam