Czy aplikacje bankowe są bezpieczne?

2014-12-26 09:08:57

Polacy coraz częściej korzystają z elektronicznej i mobilnej bankowości. Już nie tylko możemy wykonywać operacje na koncie za pomocą telefonu, ale nawet płacić smartfonem za zakupy. Jednak, czy korzystanie z aplikacji bankowych jest naprawdę bezpieczne? 

Bankowość elektroniczna wpisała się na stałe w codzienność klientów banków. Dziś już nawet nie musimy odwiedzać placówki bankowej, gdy chcemy coś załatwić. Wystarczy posiadać komputer stacjonarny z dostępem do Internetu i możemy w szybki sposób zalogować się stronie własnego banku. Posiadacze smartfonów z systemem Android, iOS i Windows Phone mogą często ściągnąć aplikację ze strony banku i uzyskać dostęp do swojego rachunku.

Do czego służą aplikacje bankowe?

Aplikacje bankowe są coraz nowocześniejsze. Banki prześcigają się w urozmaicaniu usług oferowanych poprzez Internet. Przeważnie po zalogowaniu się w aplikacji uzyskamy wszystkie niezbędne informacje o swoim rachunku oraz o proponowanych przez bank produktach finansowych. Możemy przejrzeć saldo konta, historię wykonywanych przez nas operacji, szczegóły posiadanego kredytu oraz założonych lokat czy rachunków inwestycyjnych. Dodatkowo przez telefon możemy złożyć lokatę i zlecić przelew.

Meritum Bank, jako jeden z niewielu banków, oferuje nawet założenie samego rachunku osobistego przez aplikację – wystarczy zrobić zdjęcie dowodu osobistego i dzięki technologii OCR możemy złożyć wniosek o założenie konta.

Meritum Bank, BIZ Bank oraz Smart Bank oferują także w swoich aplikacjach obsługę głosową, dzięki której za pomocą specjalnych komend można sprawdzić stan konta, a nawet wykonać przelew.

Meritum Bank oraz T–Mobile Usługi Bankowe poprzez swoje aplikacje umożliwiają klientom zapłacenie faktury. Wystarczy zrobić jej zdjęcie telefonem i można wykonać przelew dzięki technologii OCR.

Bezpieczeństwo aplikacji bankowych

Za każdym razem, gdy korzystamy z bankowości internetowej czy mobilnej, należy zachować ostrożność. Przede wszystkim powinniśmy się upewnić, czy jesteśmy na właściwej stronie internetowej. Równie ważne jest, by nikomu nie podawać swoich haseł ani innych danych używanych do logowania przez Internet. Decydując się na aplikację bankową, najlepiej pobrać ją z wiarygodnego źródła, np. ze strony banku.

Bezpieczeństwo aplikacji bankowych w dużej mierze zależy od banku, bo to on zapewnia poziom bezpieczeństwa przez system transakcyjny. Jednak my sami też powinniśmy uważać, np. by nie logować się do serwisu bankowego przez hot-spot. Druga zasada bezpieczeństwa, o której musimy pamiętać to, by nie przechowywać danych używanych do logowania w telefonie. Zapewni to nam ochronę na wypadek kradzieży smartfona.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam