Czy Twoje pieniądze na koncie oszczędnościowym są bezpieczne?

2014-12-23 16:08:48

Konta oszczędnościowe to bardzo wygodny sposób pomnażania pieniędzy. Co prawda nie zarobimy dzięki nim ogromnych sum w krótkim okresie, ale jest to dobry pomysł na przechowywanie kapitału dla tych, którzy nie znają się na inwestowaniu albo nie są gotowi ponosić ryzyka inwestycyjnego. Ale czy pieniądze na koncie oszczędnościowym są naprawdę bezpieczne? 

Banki prześcigają się w propozycjach różnego rodzaju instrumentów oszczędnościowych. Wśród nich bardzo popularne są konta oszczędnościowe. Co prawda niskie stopy procentowe nie sprzyjają dużemu zyskowi z takiego produktu, ale jest on bezpieczny i zapewnia wygodę w zakresie zarządzania gotówką.

Systematyczne odkładanie

Konto oszczędnościowe to dobre rozwiązanie dla tych klientów banków, którzy nie posiadają większej sumy pieniędzy, ale zainteresowani są systematycznym oszczędzaniem. Dużą zaletą konta oszczędnościowego jest także stały, nieograniczony dostęp do wpłaconych pieniędzy. W takiej sytuacji nie musimy się obawiać niespodziewanych wydatków, ponieważ zawsze będziemy mieli do dyspozycji nasze środki i zawsze otrzymamy odsetki za czas przechowywania pieniędzy na rachunku - w przeciwieństwie do np. lokaty.

Uwaga na częste wypłaty

Warto jednak pamiętać, że w większości przypadków banki pozwalają tylko na jedną darmową wypłatę z konta oszczędnościowego. Jest to sposób na ograniczenie wypływania pieniędzy z takich rachunków. Dlatego, gdy posiadamy na koncie małe sumy, nie zawsze opłaca się je podejmować, bo opłata za taką operację może być nawet wyższa niż wartość wypracowanych odsetek.

Najwyżej oprocentowane są konta dla nowych klientów w ramach różnego rodzaju promocji. Wtedy najczęściej po miesiącu czy trzech oprocentowanie spada do standardowego, niższego poziomu.

Konta oszczędnościowe to jednak bezpieczny sposób lokowania środków. Nie musimy się bać, że nasze pieniądze przepadną, ponieważ objęte są ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny czuwa!

Depozyty w bankach, również te zgromadzone na kontach oszczędnościowych, są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dotyczy to jednak tylko kwot nieprzekraczających równowartości 100 tys. euro liczone dla każdego klienta przechowującego pieniądze na kontach danego banku.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny został powołany w roku 1994 i jego zadaniem jest zarządzanie systemem gwarantowanych depozytów w naszym kraju. Dzięki niemu klienci banków nie muszą się obawiać upadłości tych instytucji finansowych, ponieważ wiedzą, że odzyskają swoje pieniądze. Oczywiście, tylko ci klienci, którzy zgromadzili do 100 tys. euro.

Wypłata środków następuje w ciągu 20 dni roboczych od daty zawieszenia działalności banku. KNF może przedłużyć ten termin o 10 dni. Warto jednak wiedzieć, że ta część pieniędzy, która już nie jest objęta gwarancją BFG, również może zostać odzyskana, ponieważ stanowi ona wierzytelność deponenta do banku i może zostać wypłacona w ramach postępowania upadłościowego.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam