Pożyczka hipoteczna, czyli jak pożyczyć dużo i tanio

2014-12-02 09:57:29

Decydując się na pożyczkę hipoteczną, z pewnością pożyczymy więcej i stosunkowo taniej, niż gdybyśmy sięgali po kredyt gotówkowy. Będzie tak przy większych kwotach rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych i dłuższym niż kilkumiesięczny okresie spłaty.

Pożyczki hipoteczne są tańszym sposobem na pożyczenie pieniędzy z banku niż kredyty gotówkowe, ze względu chociażby na zdecydowanie niższe oprocentowanie. Mogą być też wygodniejsze w regulowaniu, ze względu na wydłużony okres spłaty, który umożliwia dostosowanie wysokości raty do własnych możliwości finansowych.

Niższe oprocentowanie pożyczek hipotecznych oraz wydłużony okres spłaty wynika z tego, że pożyczki hipoteczne zabezpieczone są hipotekami nieruchomości. Jeżeli chodzi o oprocentowanie, to wysokość RRSO najlepszych trzech ofert kredytów gotówkowych wynosi od ok 7 proc. Z kolei RRSO najtańszej pożyczki hipotecznej wynosi w grudniu jedynie 4,88 proc.

Przy kredytach gotówkowych okres spłaty wynosi zwykle do 8 lat (najdłuższy możliwy wynosi 12 lat), a przy pożyczkach hipotecznych – nawet do 30 lat. Z pewnością jednak mniej zapłacimy odsetek za kredyty gotówkowe niż za pożyczki hipoteczne, z uwagi na mniejszą wysokość pożyczanych kwot (zwykle jest to do 50 tys. zł) i różnice w czasie spłaty (kilka lat zamiast kilkunastu czy kilkudziesięciu).

Jeżeli komuś potrzebna jest wyższa kwota (np. 100 tys. zł), a spełnia warunki bankowe i nie zależy mu zbytnio na czasie otrzymania gotówki, to lepszym wyjściem jest pożyczka hipoteczna, ponieważ jest tańszym sposobem na pozyskanie dużej gotówki. Kredyty gotówkowe są bardzo drogie, kredyty hipoteczne są kredytami celowymi, a pożyczki hipoteczne mogą być przeznaczane na dowolny cel. Jest to ich największa przewaga nad kredytami hipotecznymi. Jednakże decydując się na którąkolwiek formę kredytowania warto pamiętać o analizie dostępnych ofert - np. za pomocą porównywarki kredytów.

Oferta pożyczek hipotecznych również jest dość bogata. Jak rozpoznać tę najlepszą i najkorzystniejszą dla klienta? Oczywiście, tak jak przy innych kredytach, najważniejsze są koszty: rzeczywiste oprocentowanie pożyczki, a nie nominalne. Ważne są opłaty manipulacyjne, wysokość prowizji, marża, ubezpieczenie pożyczki, koszt wyceny nieruchomości czy też koszt ubezpieczenia pomostowego. Jak już wcześniej zaznaczyliśmy, załatwienie wszystkich formalności w przypadku pożyczek zabezpieczanych hipoteką znacznie przeciąga się w czasie i trwać może nawet kilka tygodni. Jeśli jednak poświęcimy nieco czasu na przejście całej procedury kredytowej, z pewnością zaoszczędzimy, biorąc pod uwagę, że koszt pożyczenia 100 tys. zł w ramach standardowego kredytu gotówkowego byłby zdecydowanie wyższy.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam