Ile kosztuje wymiana karty debetowej?

2015-01-14 08:10:50

Dziś prawie każdy używa przynajmniej jednej karty płatniczej. Najczęściej wnioskujemy o nie od razu podczas otwierania konta osobistego w banku. Każda karta ma jednak swoją datę ważności, co oznacza, że można wykonywać za jej pomocą operacje tylko przez określony czas. Sprawdźmy, ile kosztuje wymiana karty debetowej w poszczególnych bankach.

Wielu osobom trudno już wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez karty płatniczej. Dzięki niej nie musimy posiadać gotówki, gdy chcemy zrobić zakupy w sklepie lub zjeść kolację w restauracji albo zatankować paliwo na stacji benzynowej. Karty płatnicze zapewniają możliwość dokonywania płatności bezgotówkowych oraz wypłacania pieniędzy z bankomatu.

Sprawdź też: Kiedy dojdzie karta z banku?

Karty debetowe są jednym z rodzajów kart płatniczych. Wyróżniamy karty:

  • debetowe
  • kredytowe,
  • obciążeniowe,
  • przedpłacone,
  • wirtualne.

Karty debetowe zawsze są wydawane do zakładanych w bankach rachunków rozliczeniowo-oszczędnościowych (ROR-ów). Dzięki temu możemy płacić za zakupy albo wypłacać pieniądze z bankomatu i sprawdzać saldo naszego konta. Karty kredytowe umożliwiają korzystanie z limitu kredytowego udostępnionego przez bank, a karty debetowe dają dostęp jedynie do własnych pieniędzy ich użytkownika, dostępnych na koncie.

Karta kredytowa nie musi się wiązać z posiadaniem konta w banku, a karta debetowa zawsze jest dedykowana określonemu rachunkowi osobistemu. Dzięki niej nie musimy ciągle odwiedzać placówki bankowej, mogąc swobodnie dysponować naszymi pieniędzmi zgromadzonymi na koncie. Warto pamiętać, że niekiedy korzystanie z obcych bankomatów często będzie się wiązało z dodatkowymi opłatami - podobnie, jeśli chodzi o bankomaty za granicą.

Oczywiście korzystanie z karty debetowej jest bezpieczne dla naszych pieniędzy, o ile my sami zachowujemy bezpieczeństwo i zdrowy rozsądek. Na pewno nie wolno przechowywać kodu PIN razem z kartą, a w przypadku utraty plastikowego pieniądza, należy natychmiast powiadomić bank i zastrzec kartę.

Sprawdź też:  6 mitów na temat kart zbliżeniowych

Każda karta debetowa ma swoją datę ważności, czyli oznaczenie dnia, do którego możemy wykonywać operacje za pomocą plastikowego środka płatniczego. Po tym okresie karta musi zostać wymieniona na nową. W zależności od banku i rodzaju karty może być to darmowe lub wiązać się z drobną opłatą.

Nie zapłacimy za wymianę karty na przykład w PKO BP, w Banku Pekao, w City Handlowym, ING Banku Śląskim, w mBanku, Millennium Banku i w Banku BPS. W Alior Banku zapłacimy 10 zł za wymianę karty m.in. do Konta Alior Rachunki Bez Opłat, ale nie będzie opłaty w przypadku Konta Wyższej Jakości, a w Getin Banku jest to darmowe poza MasterCard Display (50 zł) i MasterCard Sticker (10 zł).

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam