Co ile lat bank wymienia klientom karty płatnicze?

2015-02-28 08:45:50

Karta debetowa to elektroniczny środek płatności. Umożliwia jej posiadaczowi bezgotówkowe regulowanie rachunków za towary lub usługi, a także gotówkowe wypłaty z bankomatów. Karty debetowe wydawane są do rachunków osobistych. Z czasem jednak karty się niszczą wskutek ich użytkowania, dlatego banki co kilka lat automatycznie wymieniają je na nowe.

Karta płatnicza jest kawałkiem plastiku z paskiem magnetycznym lub mikroprocesorem, dzięki któremu możemy dokonywać płatności poprzez terminal, Internet czy wypłacać gotówkę z bankomatów.

Awers

Awers to przednia część karty, na której widoczne są następujące elementy:

  • numer karty (numer banku, numer karty lub numer konta oraz cyfra kontrolna);
  • logo, hologram stowarzyszenia;
  • nazwa i znak firmowy banku;
  • imię i nazwisko właściciela karty;
  • termin ważności karty;
  • oznaczenie zasięgu karty (lokalna bądź międzynarodowa);
  • typ karty.

Rewers

Rewers to tylna strona karty, która zawiera:

  • pasek magnetyczny z danymi;
  • pasek do podpisu klienta (z dodatkowymi zabezpieczeniami, charakterystycznymi dla danego systemu kart płatniczych);
  • informacje od wystawcy (czyją własnością jest karta, adres i numer telefonu kontaktowego w przypadku zagubienia).

Data ważności

Karta płatnicza jest wydawana przez bank na określony czas, każda z nich posiada swój okres ważności. Data zakończenia terminu używalności karty powinna być wytłoczona w dolnej części awersu.

Ważność kart płatniczych jest ustalana indywidualnie przez każdy bank. Najczęściej jest to okres od roku do 3 lat, jednak zdarzają się i dłuższe terminy ważności. Przykładowo w Karta do konta Visa w ING Banku Śląskim jest wydawana na okres 5 lat.

Kartą można posługiwać się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa jej ważność. Po zakończeniu zaznaczonego na karcie terminu, bank, najczęściej automatycznie, wydaje nową. W przypadku, gdy chcielibyśmy użyć karty po okresie ważności, może zostać ona zatrzymana przez bankomat lub obsługę terminala.

Nowa karta

Odnowiona karta płatnicza jest wysyłana pocztą, oddzielnym listem właściciel otrzymuje kod PIN. Plastikowy środek płatniczy powinien być wysłany i dostarczony przed końcem terminu ważności poprzedniej karty. Nową wystarczy aktywować poprzez dokonanie transakcji wymagającej podania kodu PIN.

Umowa o kartę ulega automatycznemu przedłużeniu o identyczny okres, na który była wydana, jeśli żadna ze stron nie wypowie umowy.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam