Aktualna lista polskich banków

2014-12-18 16:37:43

Czy zakładając konto albo lokatę, zastanawiasz się, do kogo należy wybrany przez Ciebie bank? Zapewne rzadko. Nic w tym dziwnego, bo nie ta informacja nie powinna być wyznacznikiem tego, czy warto korzystać z usług danej instytucji finansowej. Ale jeżeli interesuje Cię aktualna lista polskich banków, Comperia.pl zaspokoi Twoją ciekawość.

Polski system bankowy uważany jest za jeden z bezpieczniejszych w Europie, a nawet na świecie. Dodajmy przy tym, że ostatnie bankructwa SKOK-ów nie powinny wpływać negatywnie na wiarygodność banków, gdyż te pierwsze dopiero od niedawna podlegają ściślejszej kontroli (KNF-u). Jej wdrożenie dopiero pozwoliło wykryć słabą kondycję finansową spółdzielczych kas. Banki szczegółowym audytom poddawane są od wielu lat.

Największe banki działające w Polsce

Pod względem aktywów (za I kwartał 2014 r.) największym bankiem w Polsce jest PKO BP (222 mld zł), na drugim miejscu plasuje się Bank Pekao (153 mld zł), a w dalszej kolejności mBank (107 mld zł), Bank Zachodni WBK (104 mld zł). Pierwszą piątkę zamyka ING Bank Śląski (z aktywami rzędu 83 mld zł). A ile polskich banków znajduje się w tej pierwszej piątce największych instytucji finansowych? Podpowiemy: jeden, ale za to największy. Chodzi, oczywiście o PKO BP.

Największy polski bank: PKO BP

Największy polski bank w 31% należy do Skarbu Państwa, a pozostałe akcje od 2004 roku sprzedawane są na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Obecnie jest jedną z największych instytucji finansowych w naszym kraju. PKO BP zaangażowany jest zarówno w segment detaliczny, jak i w rynek korporacyjny oraz inwestycyjny. Historia tego banku sięga roku 1919, gdy powstała Pocztowa Kasa Oszczędności.

Miejsce drugie: Getin Bank

Na szóstym miejscu pod względem aktywów (68 mld zł) znajduje się kolejny polski bank. Mowa o Getin Noble Banku, którego 53% akcji posiada biznesmen Leszek Czarnecki. Bank ten powstał w 2010 roku z połączenia Getin Banku z Noble Bankiem. W ofercie Getin Noble Banku znajdziemy zarówno produkty finansowe, jak i oszczędnościowe oraz inwestycyjne.

Podium zamyka: Bank Ochrony Środowiska

13 miejsce pod względem aktywów zajmuje kolejny polski bank, czyli Bank Ochrony Środowiska (18 mld zł). Pakiet kontrolny (57%) posiada Skarb Państwa. Bank ten funkcjonuje na rynku od 1991 roku. Obsługuje zarówno klientów indywidualnych, jak i instytucje, a szczególnie samorządy oraz spółki komunalne.

Pozostałe polskie banki: Bank Pocztowy, Idea Bank, Plus Bank

Na dalszych miejscach znajdziemy inne polskie banki, jak Bank Pocztowy (powstał w 1990 roku, jego właścicielem jest Poczta Polska), Idea Bank (należący do grupy kapitałowej Getin Holding S.A.) i Plus Bank (należący do grupy kapitałowej Zygmunta Solorza-Żaka, do 2013 roku funkcjonował pod nazwą Invest-Bank S.A.).

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam