Zgubiłeś dowód? Sprawdź, czy masz szansę na kredyt

2015-05-19 12:47:07

Dowód osobisty to podstawowy dokument, wymagany przez instytucje finansowe, gdy chcemy zaciągnąć kredyt. Co jednak, gdy zgubiliśmy dowód, nowego jeszcze nie otrzymaliśmy, a potrzebujemy pilnie pieniędzy? Sprawdźmy, czy w takiej sytuacji mamy szansę na pożyczkę.

Bez ważnego dowodu osobistego trudno załatwić wiele różnych spraw, a co dopiero otrzymać kredyt w banku. Posiadanie takiego dokumentu, który potwierdza naszą tożsamość, jest obowiązkowe dla każdego, kto posiada polskie obywatelstwo. Pamiętajmy też, że dowód osobisty umożliwia również podróże w granicach Unii Europejskiej.

Bez dowodu ani rusz!

Dowód osobisty w zasadzie nie może zostać zastąpiony przez inny dokument. Składając wniosek o kredyt w jakimkolwiek banku, musimy okazać właśnie dowód osobisty. Nie ma nawet znaczenia, że nowe dowody nie posiadają już m.in. adresu zameldowania. W takim przypadku banki żądają oświadczenia klienta o miejscu zamieszkania. Podpisując takie oświadczenie, gwarantujemy, że podane informacje są prawdziwe pod groźbą odpowiedzialności karnej.

Zgubienie dowodu jest dużym problemem nie tylko dlatego, że trudno bez tego dokumentu załatwić cokolwiek w banku, ale również stwarza to niebezpieczeństwo, że ktoś może znaleziony przez siebie dokument wykorzystać. Dlatego fakt zgubienia dowodu należy zgłaszać nie tylko na policji, ale warto również zastrzec zgubę w banku.

Zaświadczenie w banku

Szansa na otrzymanie kredytu bez aktualnego dowodu istnieje wtedy, gdy już złożyliśmy wniosek o wydanie nowego dokumentu. Niektóre banki mogą zaakceptować wtedy zaświadczenie, które potwierdza, że oczekujemy na wydanie dowodu osobistego (o ile w inny sposób potwierdzimy naszą tożsamość). Warto również od razu przedstawić zaświadczenie potwierdzające nasz adres zameldowania, by uwiarygodnić naszą osobę. Część banków żąda w takiej sytuacji przedstawienia dodatkowych dokumentów, takich jak paszport i prawo jazdy. Często również musimy zobowiązać się do natychmiastowego okazania dowodu, gdy już zostanie nam wydany. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie banki przystają na takie rozwiązanie.

Pożyczki pozabankowe

Może się okazać, że bez dowodu osobistego łatwiej będzie otrzymać pieniądze w firmach pożyczkowych, szczególnie w przypadku chwilówek udzielanych za pośrednictwem strony internetowej lub telefonu komórkowego. W niektórych przypadkach nie trzeba załączać we wniosku kserokopii dowodu osobistego, a tylko wypełnia się formularz online. Jeśli znamy serię i numer zaginionego dowodu oraz PESEL, możemy próbować wypełnić wniosek. Należy jednak mieć świadomość, że poświadczamy prawdziwość takich danych, a podawanie nieprawdziwych informacji jest traktowane jak przestępstwo. Być może warto jednak zastanowić się i poczekać na wydanie nowego dokumentu, a potem nie powinniśmy mieć problemów z zaciągnięciem kredytu.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam