Oprocentowanie kont oszczędnościowych: grudzień 2014

2014-12-17 16:26:39

Konta oszczędnościowe to bezpieczny sposób na oszczędzanie, który gwarantuje deponentom stały dostęp do pieniędzy. Comperia.pl sprawdziła oprocentowanie kont oszczędnościowych aktualne w grudniu 2014 r.

Jednym z najważniejszych kryteriów, jakim powinniśmy się kierować przy wyborze kont oszczędnościowych, jest wysokość oprocentowania. Sprawdziliśmy, które banki oferują najlepsze warunki pod tym względem na koniec roku.

Najwięcej na koncie oszczędnościowym (KO), bo 4%, proponuje obecnie Orange Finanse. Trzeba jednak posiadać lub założyć rachunek bieżący w tym banku. Wspomniane oprocentowanie KO otrzymamy jednak tylko na 3 miesiące, a obowiązywało ono będzie tylko dla kwoty maksymalnie 10 000 złotych. Jedynie pierwszy przelew wychodzący w miesiącu jest bezpłatny, a za pozostałe poniesiemy za każdym razem koszt 5 złotych. Transakcje możemy autoryzować za darmo SMS-ami. Niestety pewnym minusem może być konieczność posiadania ROR-u w Orange Finanse.

W przypadku SMART Procent Banku SMART dostajemy na stałe 3,5% w skali roku, ale również tylko pierwszy przelew w miesiącu jest darmowy, pozostałe kosztują, podobnie jak w Orange, po 5 zł. Nie poniesiemy w przypadku Banku SMART żadnych kosztów z tytułu otwarcia i prowadzenia konta. Również za darmo autoryzujemy wszelkie transakcje. Do konta mamy swobodny dostęp za pomocą aplikacji mobilnej. Niestety, również musimy posiadać konto osobiste. Zarówno w przypadku Orange Finanse, jak i Banku SMART nie skorzystamy jednak z placówek stacjonarnych, ponieważ po prostu ich nie ma.

Warte uwagi jest również Konto Oszczędnościowe Getin Online. Przez pierwszy miesiąc, w którym założyliśmy konto oraz przez trzy kolejne dostaniemy promocyjne oprocentowanie 3,5%, a potem spadnie do 2%. Pierwszy przelew w miesiącu jest bezpłatny, a każdy następny to koszt 4,99 złotych. Możemy w przypadku tego rachunku dokonywać wpłaty i wypłaty w dowolnej kwocie bez żadnych ograniczeń. Nie poniesiemy kosztów za otwarcie i prowadzenie konta, ale bank nie posiada placówek stacjonarnych. Tradycyjnie już wymogiem jest posiadanie konta osobistego z aktywną usługą GB24. Dzięki temu, będziemy mieli również internetowy dostęp do rachunku. Autoryzację transakcji możemy dokonywać za pomocą telefonu lub SMS-a. Obie opcje są bezpłatne.

Jak widać, w większości przypadków na wyższe oprocentowanie możemy liczyć tylko w początkowym okresie promocyjnym, a potem zysk nieco spadnie. Oferta wysokiego oprocentowania jest również często łączona z wymogiem otwarcia konta osobistego.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam