Ile kosztuje pożyczka na 5 tys. zł: grudzień 2014

2014-12-16 16:44:08

Pożyczki gotówkowe zaciągamy na różne cele, ale w grudniu przeważnie chcemy sfinansować wydatki związane ze świętami. Banki kuszą promocjami i niskim oprocentowaniem, jednak powinniśmy być ostrożni. Sprawdźmy, ile kosztuje pożyczka na 5 tys. zł.

Każdy kredyt gotówkowy wiąże się z dodatkowymi kosztami, nierzadko niewidocznymi na pierwszy rzut oka. W okresie przedświątecznym często jesteśmy zbyt zabiegani, by analizować wszystkie oferty bankowe. Zdarza się, że bierzemy taką pożyczkę szybko, najczęściej w banku, w którym posiadamy rachunek osobisty. Nie oznacza to jednak wcale, że wybraliśmy najlepszą ofertę.

Pułapki kredytów gotówkowych

Decydując się na kredyt gotówkowy, przede wszystkim powinniśmy dokładanie zapoznać się z ofertą banku, w którym chcemy wziąć pożyczkę. Zwróćmy szczególną uwagę na odsetki, ale nie tylko. Prowizja niekiedy (zwłaszcza przy pożyczkach na krótki termin) potrafi nawet przewyższyć wartość odsetek.

Często banki również żądają wykupienia ubezpieczenia, co jest dla nich dodatkowym zarobkiem. Najczęściej taka polisa gwarantuje spłatę długu przez ubezpieczyciela w przypadku śmierci lub trwałego kalectwa kredytobiorcy. Nierzadko banki oferują niższe oprocentowanie w zamian za wykupienie ubezpieczenia.

Pożyczka 5 tys. zł na 24 miesiące

W grudniu najkorzystniejszą ofertę kredytu na 5 tys. zł ma ING Bank Śląski (Pożyczka Standardowa z Zabezpieczeniem). Proponuje on pożyczkę bez prowizji i z oprocentowaniem rzeczywistym 10,99% w skali roku. Co miesiąc kredytobiorca będzie musiał wpłacić do banku 232 zł - w sumie zwróci 5 565,12 zł zł.

Niewiele więcej miesięcznie będziemy musieli spłacać miesięcznie w Eurobanku (Tani Kredyt z Kontem) – 232 zł. Całkowita kwota do zapłaty wyniesie 5 578,19 zł. W tym banku będziemy musieli zapłacić 6,5% prowizji, a RRSO wyniesie 11,28% w skali roku.

W Getin Noble Banku możemy wziąć kredyt gotówkowy z prowizją 5,99% i oprocentowaniem rzeczywistym 12,35% w skali roku. Rata miesięczna będzie wynosiła 235 zł, co sprawi, że po 24 miesiącach oddamy bankowi 5 631,32 zł.

Zanim się jednak zdecydujemy na którąkolwiek z tych propozycji, warto osobiście skontaktować się z bankiem, ponieważ każdy klient jest traktowany indywidualnie i może otrzymać warunki, zależne np. od jego historii kredytowej i rodzaju zabezpieczenia pożyczki.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam