Stłuczka: lepiej się dogadać czy dzwonić na policję?

2014-12-18 08:09:32

Niewielu kierowców może się pochwalić bezkolizyjną jazdą samochodem. Większość z posiadaczy prawa jazdy ma na swoim koncie przynajmniej jedną kolizję z innymi uczestnikami ruchu drogowego. Czy gdy do takiego zdarzenia dojdzie, lepiej od razu dzwonić na policję, czy może dojść do porozumienia w sprawie rozliczenia strat na miejscu?

Niestety stłuczka u wielu osób wywołuje silne zdenerwowanie. Po zderzeniu się z innym pojazdem jesteśmy zwykle w szoku i przestajemy myśleć racjonalnie, w wyniku czego wiele szczegółów umyka. Potem to właśnie one decydują o przyznaniu prawa do odszkodowania z polis OC lub AC.

Kiedy dzwonić po policję?

Zadzwonienie po policję jest pierwszym odruchem większości uczestników kolizji drogowych. Czy zawsze funkcjonariusze są jednak potrzebni w takich sytuacjach? Wydaje się to oczywiste, że policja pomaga kierowcom, którym przydarzy się nieszczęśliwy wypadek, ale nie zawsze służby są niezbędne w sytuacji drobnej stłuczki.

Na pewno należy wezwać policję, jeśli w całym zajściu są ofiary i została wezwana karetka pogotowia. Podobnie, gdy samochód zapalił się, spowodował niebezpieczny wyciek benzyny i została wezwana do pomocy straż pożarna. Wezwać policję należy również wtedy, gdy inni uczestnicy zdarzenia drogowego znajdują się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających albo po prostu gdy nie możemy porozumieć się z innymi uczestnikami wypadku, by sami orzec, kto był sprawcą.

Policja w wyżej wymienionych sytuacjach jest bardzo pomocna, zabezpiecza teren oraz rozwiązuje utrudnienia w ruchu powstałe na skutek zaistniałej stłuczki. Co równie istotne - uspokaja zdenerwowanych kierowców i orzeka, kto jest winny całej sytuacji. Niestety, wzywając funkcjonariuszy, musimy pamiętać, że nie tylko uzyskamy pomoc, ale także zostaniemy ukarani mandatem oraz punktami karnymi  za spowodowanie wypadku.

Co mam robić kiedy nie zdecydujemy się na wezwanie policji?

Gdy policja nie będzie wzywana na miejsce zdarzenia, konieczne jest przede wszystkim porozumienie się z innymi uczestnikami wypadku. Jeśli obie strony nie mają żadnych wątpliwości, kto jest winny spowodowania stłuczki, to należy spisać oświadczenie.

Oświadczenie takie jest podstawą, aby ubezpieczyciel mógł wypłacić nam i innym pieniądze potrzebne na pokrycie szkód. W takim oświadczeniu powinny znajdować się dane osobowe uczestników wypadku, dane dotyczące prawa jazdy kierowców, ich samochodów oraz informacje dotyczące polis OC. Dodatkowo należy w oświadczeniu jasno opisać przebieg całego zdarzenia, określić, kto jest winny, a kto poszkodowany w całym zajściu. Trzeba też określić szkody jakie wynikły (można zrobić zdjęcia pojazdów). Należy również pamiętać o świadkach zajścia, którzy są bardzo ważni. Warto spisać ich dane osobowe, żeby w sytuacji, gdy będzie wymagane, wskazać osobę, która potwierdzi całe zajście.

Renata Grochowska