Jakie prawa ma pełnomocnik do konta osobistego?

2014-12-16 16:39:05

Jeśli posiadamy rachunek bankowy, to możemy ustanowić do niego pełnomocnictwo np. dla małżonka, siostry czy dziecka. Co to daje i jakie prawa ma pełnomocnik? Wyjaśnienia znajdziesz poniżej.

Posiadacze rachunków bankowych mogą nimi dowolnie dysponować. Oznacza to także możliwość ustanowienia pełnomocnictwa. Oczywiście takie działanie wiąże się z określonymi konsekwencjami. O jakich konkretnie konsekwencjach mowa?

Sposób ustanowienia pełnomocnictwa

Zacznijmy od początku, czyli od samego ustanawiania pełnomocnictwa. Jest to możliwe praktycznie w każdym banku, a w przypadku niektórych banków posiadacz konta może ustanowić pełnomocnictwo nawet bez wizyty w oddziale.

Ogólnie do dyspozycji są trzy metody ustanowienia pełnomocnictwa: Internet, poczta i osobista wizyta.

Jeśli chodzi o pierwszą opcję, to jest ona najszybsza i najprostsza. Wystarczy uzupełnienie odpowiedniego formularza internetowego, w którym wskazujemy pełnomocnika.

Przy ustawianiu pełnomocnictwa pocztowo potrzebne będzie wysłanie formularza dostępnego na stronie banku. Przy takiej metodzie niezbędny będzie na formularzu podpis pełnomocnika, a także potwierdzenie tożsamości. Nierzadko niezbędne jest notarialne potwierdzenie dokumentów.

Ostatnia metoda to po prostu wizyta w oddziale banku. Najlepiej udać się tam z pełnomocnikiem, aby załatwić wszystko od ręki.

Prawa pełnomocnika

Kwestia praw pełnomocnika to sprawa fundamentalna. Zacznijmy od tego, że pełnomocnik konta osobistego nie jest jego współwłaścicielem. Ma to ważne konsekwencje dla ewentualnych jego długów. Jeśli pełnomocnik ma problemy finansowe, to komornik nie ma prawo zająć środków na naszym koncie osobistym.

Skoro pełnomocnik nie jest współwłaścicielem, to jakie ma prawa? Po pierwsze, może on realizować w naszym imieniu transakcje bezgotówkowe (przelewy) oraz korzystać z kart płatniczych. Zakres praw pełnomocnika zależy od tego, w jaki sposób go sami ustalimy. Możemy np. ograniczyć liczbę dozwolonych czynności do minimum. Możemy też ustawić dzienne lub miesięczne limity transakcji, jakie mogą być realizowane przez pełnomocnika. Możliwości jest bardzo dużo, a wszystkie należy określić w składanym formularzu.

Oczywiście, jeśli pełnomocnik nie będzie nam już potrzebny, możemy bez większych trudności cofnąć pełnomocnictwo i ponownie stać się jedyną osobą, która może dysponować środkami na naszym koncie osobistym.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam