Przelewy natychmiastowe - w których bankach są bezpłatne?

2014-12-18 09:46:34

Przelewy natychmiastowe to wygodna forma szybkich płatności, przydająca się w wielu sytuacjach. Może być potrzebna np. w razie konieczności dokonania ekspresowej zapłaty za zakupy przez Internet lub opłacania zaległego rachunku, by operator nie odciął nam dostępu do usług, które nam dostarcza.

W wielu bankach przelewy natychmiastowe są dostępne dla każdego. Wykonując takie przelewy, należy jednak zwrócić uwagę na cenę tej usługi, która może być kosztowna. W niektórych bankach, możemy mieć jednak do dyspozycji przelewy ekspresowe zupełnie za darmo.

Czym są przelewy natychmiastowe i jak działają?

Wysyłając ekspresowy przelew, powodujemy, że nasze pieniądze zostaną przelane na konto odbiorcy nawet w 60 sekund. Jest to możliwe dzięki temu, że Polska (jako drugi kraj po Wielkiej Brytanii w Europie) wprowadziła możliwość przelania pieniędzy w czasie rzeczywistym.

By zlecić przelew natychmiastowy z zasadzie postępujemy podobnie, jak w przypadku tradycyjnego przelewu. Różnicą jest jedynie wybranie formy przelewu natychmiastowego (zwykle dostępne są opcje: przelew zwykły, natychmiastowy, własny, walutowy, do urzędu skarbowego), który za chwilę zaczniemy uzupełniać o niezbędne dane odbiorcy.

W kolejnym kroku wypełniamy odpowiednie rubryki w formularzu - te same, co przy standardowym przelewie. Zatwierdzenie przelewu natychmiastowego i przekazanie go do realizacji odbywa się tak samo, jak autoryzujemy zwykłe przelewy.

Nie wszystkie banki udostępniają przelewy natychmiastowe

W Polsce działają dwa systemy, które wykorzystywane są do realizacji przelewów natychmiastowych.  Pierwszym z nich jest Express Elixir, zarządzany przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Drugi to Blue Cash.

Czym różnią się te dwa systemy? Przede wszystkim liczbą banków, które są ich uczestnikami. Do  Express Elixir należy 11 banków, między którymi możemy wykonywać przelewy natychmiastowe (ale 2 z nich udostępniają tę usługę tylko dla klientów korporacyjnych), a do Blue Cash należy 26 banków, z których możemy wykonać przelew i prawie 70 banków, do których możemy przelew ekspresowy zlecić.

Express Elixir to system przelewów natychmiastowych, uruchomiony w 2012 r. przez Krajową Izbę Rozliczeniową jako pierwszy tego typu system w Polsce. Operatorem serwisu BlueCash.pl jest zaś firma Blue Media SA., dostarczająca systemy dla banków oraz instytucji finansowych od 1999 r.

W systemie Express Elixir pieniądze przekazywane są z konta nadawcy bezpośrednio na rachunek odbiorcy, dzięki czemu pieniądze nie opuszczają systemu bankowego. W systemie BlueCash jeden przelew międzybankowy jest natomiast zamieniany na dwa przelewy wewnątrzbankowe, przy czym klient korzystający z usługi wykonuje tylko jeden przelew.

Limit pojedynczej transakcji w systemie Express Elixir wynosi 100 tys. zł, w przypadku BlueCash będzie to 5 tys. zł (dla niezalogowanych użytkowników) lub 20 tys. zł (dla użytkowników zalogowanych).

Ile kosztują przelewy natychmiastowe?

Ceny przelewów natychmiastowych są różne, zależnie od tabeli opłat i prowizji danego banku, np. w Banku Milenium klienci biznes zapłacą za przelew natychmiastowy 10 zł, a klienci indywidualni: 5 zł. Po 5 zł od transakcji zapłacą również klienci indywidualni w bankach: mBank, Bank BPH i ING Bank Śląski. Można znaleźć również takie oferty banków, w których zaoszczędzimy pieniądze, zwłaszcza jeśli przelewamy małe sumy pieniędzy, np. Alior Bank pobiera jedynie 1 zł za przelew ekspresowy na kwotę do 1000 zł. Wraz z wysokością transakcji - wzrasta jej cena. Ciekawą ofertę ma rachunek osobisty oferowany przez T- Mobile Usługi Bankowe, którego operatorem bankowym jest Alior Bank. Oferuje on swoim klientom co miesiąc 10 darmowych przelewów bez dodatkowych warunków użytkowania.

Warto również podkreślić, że cena przelewów BlueCash to zawsze 5 zł od transakcji, a 7,5 zł w przypadku przelewu na konto w Banku Millennium (dla użytkowników wskazane kwoty pobierane są za każde przelewane 5 tys. zł). Wyjątkiem mogą być promocje poszczególnych banków (np. 10 darmowych przelewów BlueCash  na koncie osobistym w T-Mobile UB). Od kwietnia 2013 r. obowiązuje też korzystna promocja: 0 zł na przelew BlueCash na telefon dla zalogowanych użytkowników systemu.

Sprawdzenie cennika obowiązującego przy przelewach Express Elixir jest już nieco bardziej skomplikowane, ponieważ KIR jest co prawda wykonawcą i operatorem systemu, ale nie ma wpływu na cenę tej usługi w bankach. By sprawdzić, ile będzie nas kosztował tego rodzaju przelew, trzeba więc sprawdzić tabelę opłat i prowizji banku, w którym posiadamy konto osobiste.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam