Chroń swoje pieniądze - zmieniaj hasło do bankowości internetowej

2014-12-12 10:57:00

Bankowość internetowa oraz mobilna to ogromne ułatwienie dla klientów w zakresie zarządzania własnymi finansami. Taki sposób używania usług banków jest bezpieczny pod warunkiem, że zachowamy ostrożność. Jedną z metod ochrony pieniędzy jest zmiana hasła. 

Banki ciągle przestrzegają swoich klientów przed fałszywymi mailami i atakami typu phising. W Internecie można znaleźć mnóstwo informacji na temat sprytnego oszukiwanie klientów bankowych poprzez instalacje oprogramowania na komputerze, czy też przejęcie kontroli nad smartfonem. Okradzionym klientom banki najczęściej zalecają jeszcze większą ostrożność w posługiwaniu się internetowym dostępem do kont. Nie zawsze możliwe jest również odzyskanie straconych pieniędzy.

Podstawowym zabezpieczeniem na każdym urządzeniu, z jakiego logujemy się do banku, powinien być program antywirusowy. Dodatkowo należy bezwzględnie zadbać o jego aktualizację, a także o aktualizacje przeglądarki internetowej oraz systemu operacyjnego. Nierozsądne jest również logowanie się na własne konto z obcego komputera, zwłaszcza jeśli to urządzenie udostępniane np. w kawiarence internetowej. Najlepiej to robić na swoim urządzeniu podłączonym do sieci domowej.

Uważajmy także na podejrzane e–maile i strony tylko przypominające witrynę naszego banku. To przeważnie pułapki na nieostrożnych internautów, gdzie przestępcy wyłudzają loginy i hasła. Nigdy także nie przekazujmy kodu jednorazowego, jeśli sami nie chcemy wykonać transakcji bankowych.

Dobrze jest także, co jakiś czas, ze względów bezpieczeństwa, zmienić hasło używane do logowania się na rachunek. Także w sytuacji podejrzanej, gdy zauważymy, że coś niepokojącego dzieje się z naszym kontem lub z witryną bankową, warto zmienić hasło, a także skonsultować się z bankiem.

Kończąc operację na stronie internetowej instytucji finansowej, pamiętajmy, by za każdym razem się wylogować. Dodatkowo powinniśmy także zrezygnować z automatycznych uzupełnień danych oferowanych przez przeglądarkę internetową. Te same zasady bezpieczeństwa powinniśmy zachować, korzystając z bankowości mobilnej. W tym przypadku jednak najważniejsze jest sprawdzenie pochodzenia instalowanej aplikacji bankowej.

Coraz popularniejsza bankowość internetowa to także więcej prób wyłudzeń i oszustw. Zazwyczaj banki są dobrze przygotowane na takie sytuacje i posiadają odpowiednie zabezpieczenia. Niestety, najsłabszym ogniwem jest tu często klient, który nie zawsze zachowuje odpowiednie środki ostrożności. 

Ilona Maciejuk