Jak bezpiecznie używać kart zbliżeniowych?

2014-12-23 14:35:45

Karty zbliżeniowe ułatwiają i przyspieszają płatności za produkty oraz usługi. Do kwoty 50 zł nie trzeba wpisywać kodu PIN. Taka metoda płatności zyskuje coraz więcej zwolenników, jednak generuje także pytanie o bezpieczeństwo korzystania z takich kart i przeprowadzonych transakcji. Dlatego warto wiedzieć, jak bezpiecznie używać kart zbliżeniowych.

Dla osób często używających karty w sklepie, na stacji benzynowej czy też w restauracji, funkcja płatności zbliżeniowych jest bardzo wygodna. Jednak nie wszyscy klienci banków podchodzą tak przychylnie do takiej formy opłacania rachunków. Wiele osób obawia się o bezpieczeństwo swojej karty debetowej, a tym samym o posiadane na rachunku środki finansowe.

Nie chcesz płacić zbliżeniowo? Nie musisz!

Karty zbliżeniowe zostały wprowadzone jako nowość kilka lat temu, jednak ciągle niektórzy konsumenci mają wątpliwość, jeśli chodzi o bezpieczeństwo takich transakcji. Obawy często dotyczą możliwości skopiowania sygnału z karty czy przechwycenia zapisanych na niej informacji. W rezultacie niektórzy klienci banków interesują się możliwością blokowania płatności zbliżeniowych na swojej karcie. Dla nich mamy dobrą wiadomość - od kwietnia 2014 r. banki muszą umożliwiać wyłączenie funkcji zbliżeniowej.

Sprawdź też: Jak wyłączyć zbliżeniową funkcję karty płatniczej?

Czy płacenie zbliżeniowo jest bezpieczne?

Organizacje płatnicze oraz banki zapewniają jednak, że transakcje zbliżeniowe są bezpieczne. Przy wykonywaniu płatności z funkcją zbliżeniową jest generowany jednorazowy kod. Zostaje on przypisany do tej jednej transakcji, nie ma więc możliwości skopiowania go i użycia jeszcze raz.

Prawo chroni konsumenta, któremu ukradziono kartę

Funkcja zbliżeniowa karty powoduje obawy jej użytkowników także ze względu na ryzyko kradzieży. W takiej sytuacji złodziej może bezkarnie wykonać kilka transakcji do kwoty 50 złotych, zanim terminal zażąda od niego użycia kodu PIN. Po zgłoszeniu do banku kradzieży karty, zostaje ona zablokowana. Wówczas klient nie odpowiada za nadużycia finansowe dokonane kartą po jej zastrzeżeniu. Jeśli chodzi o nieuprawnione transakcje przeprowadzone przed zgłoszeniem utraty karty i zablokowaniem jej przed bank - konsument odpowiada za nieuprawnione transakcje zbliżeniowe tylko do kwoty 50 euro.

Sprawdź też: Jak bezpiecznie używać kart zbliżeniowych?

Bezpieczne korzystanie z karty bezstykowej zapewnimy sobie, nie wypuszczając jej z dłoni, tzn. samodzielnie dokonując płatności. Technologia wymiany informacji między plastikiem a terminalem w sklepie odbywa się drogą radiową, więc użytkownik nie musi korzystać z pomocy np. sprzedawcy, by wykonać płatność. Warto na bieżąco sprawdzać historię wykonanych operacji bankowych, aby kontrolować, czy ktoś niepowołany nie korzystał z naszej karty.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam