Kiedy mogę za darmo wymienić kartę SIM?

2014-12-10 16:49:44

Wymiana karty SIM jest czasami koniecznością. W jakich sytuacjach można to zrobić bez konieczności uiszczania jakiejkolwiek opłaty?

Karta SIM to kluczowy komponent każdego telefonu. Czasami zdarzają się w tej materii problemy, które uniemożliwiają dzwonienie oraz korzystanie z naszego telefonu. Jeśli zauważymy takie sytuacje, to dobrze jest sprawdzić, czy karta SIM nie jest uszkodzona. Jeśli to ona jest problemem, to czasem możemy liczyć na darmową wymianę u naszego operatora.

Uszkodzenia karty SIM

Karta SIM może ulec różnym uszkodzeniom. Oczywiście na początku przychodzą nam do głowy uszkodzenia mechaniczne. Takie uszkodzenia są zwykle efektem tego, że telefon upadł lub został mocno uderzony. Pod wpływem takich czynników karta SIM może się mechanicznie ułamać, co w efekcie może oznaczać problemy z dalszym działaniem.

Karta SIM może ulec zniszczeniu także wtedy, gdy często ją wyjmujemy i przekładamy do innych telefonów. Trzeba pamiętać, że uszkodzenia karty może mieć podłożeni nie tylko mechanicznie. Karta SIM jest urządzeniem elektronicznym, które może się zepsuć z racji problemów wewnętrznych. Na takie problemy zaś zwykle nie mamy wpływu. Tę sytuację można porównać do felernej pary butów i tego że akurat nam się taka para trafiła.

Kiedy wymiana jest darmowa?

Ustaliliśmy już, że uszkodzenia karty SIM mogą mieć charakter mechaniczny lub wewnętrzny. To właśnie ten podział służy do określenia tego, kiedy wymiana karty SIM jest darmowa, a kiedy nie.

Większość operatorów (np. Orange) stosuje zasadę, że jeśli karta została uszkodzona mechanicznie, to jej wymiana w salonie nie jest bezpłatna. Wtedy użytkownik musi liczyć się z koniecznością uiszczenia opłaty zgodnie z posiadaną taryfą i jej cennikiem.

Co innego, jeśli przytrafił nam się wewnętrzny feler urządzenia. W takiej sytuacji, gdy uszkodzenie nie jest wynikiem naszego działania, operatorzy zapewniają wymianę karty SIM za darmo. W tym miejscu warto dodać jeszcze jedną rzecz – otóż w przypadku blokady karty SIM błędnie wpisanym kodem PUK, trzeba liczyć się z opłatą za wymianę karty.

Arkadiusz Wojciechowski

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam