Refinansowanie kredytu samochodowego - czy warto?

2015-03-19 13:45:22

Refinansowanie kredytu możliwe jest nie tylko w przypadku kredytów mieszkaniowych. Jeśli obecne warunki spłaty kredytu samochodowego nas nie zadowalają, z łatwością możemy przenieść zobowiązanie do innego banku.

Mówiąc o refinansowaniu kredytu, najczęściej myślimy o kredytach hipotecznych. Tymczasem o kredyt refinansowy można również ubiegać się również w sytuacji, gdy chcemy spłacić kredyt innego typu, zaciągając na ten cel zobowiązanie w kolejnym banku.

Refinansowania a konsolidacja

Czym się to różni od konsolidacji? Głównie tym, że w refinansowaniu może podlegać tylko jedno zobowiązanie - bez zmiany celowości kredytu, podczas gdy konsolidować możemy większą ilość pożyczek - nawet różnego typu i z różnych banków, a nawet mogąc dobrać dodatkową gotówkę na własne potrzeby. W przypadku refinansowania jest to niemożliwe, dlatego stosuje się ten krok wówczas, gdy oferta kredytu refinansowego przebija pod względem kosztów warunki kredytu, który spłacamy obecnie. Za pomocą konsolidacji zaś zwykle usiłujemy powiększyć swoją zdolność kredytową, by móc znów pozyskać gotówkę od banku na nowe potrzeby.

Kiedy skorzystać z refinansowania?

Oferta kredytów refinansowych znajduje się w większości banków komercyjnych. Jeżeli kredytobiorca wziął kiedyś kredyt samochodowy z wysokim oprocentowaniem oraz na niezbyt korzystnych warunkach, a trafi na ofertę kredytu refinansowanego o niższym oprocentowaniu i na zdecydowanie korzystniejszych warunkach spłaty, może zdecydować się na refinansowanie. Dzięki temu zaoszczędzimy na odsetkach. Trzeba jednak zwrócić uwagę na pozaodsetkowe koszty, które będzie musiał ponieść (np. prowizję).

Z kredytu refinansowego, bez względu na to, czy jest to kredyt hipoteczny czy samochodowy, warto korzystać wtedy, jeżeli przeczuwamy zbliżające się problemy związane ze spłatą swojego zadłużenia, a kredyt refinansowy zdecydowanie obniży nam raty miesięczne.

W którym banku zrefinansujesz kredyt samochodowy?

Z refinansowania kredytu samochodowego można skorzystać m.in. w Santander Consumer Banku. Należy jednak wiedzieć, że auto, którego zakup kredytobiorca ma zamiar refinansować, nie może mieć więcej niż 7 lat, przy czym wiek + okres kredytowania nie może przekroczyć 12 lat. Auto może ważyć maksymalnie do 6,5 tony. O kredyt można się ubiegać, gdy okres spłaty kredytu udzielonego w innym banku wynosi minimum 6 miesięcy.

Marzena Kazbieruk