Dla studenta lepsze konto studenckie czy standardowe?

2014-12-30 15:48:56

Studenci coraz częściej sięgają po standardowe konta osobiste, a nie po konta oferowane przez banki jako typowo studenckie. Czy jest to słuszna decyzja?

Decyzja o wyborze konta osobistego powinna być przemyślana, bowiem zły wybór sprawia same kłopoty, zwykle związane z niepotrzebnymi kosztami lub brakiem funkcji, które są nam potrzebne. Studenci również powinni dobierać konta bankowe do swoich potrzeb i zwracać uwagę na koszty obsługi.

Niektóre banki mają w swojej ofercie konta przeznaczone wyłącznie dla studentów. Często wyróżniają się one niskimi kosztami obsługi, ale sporo jest też na tynku bankowym ofert standardowych kont osobistych korzystniejszych od typowo studenckich. Nic dziwnego, że wielu studentów woli zwykłe konta bankowe, dostępne dla wszystkich. Nie można jednoznacznie stwierdzić, które konta będą dla ogółu studentów korzystniejsze. Jednemu może przecież bardziej zależeć na tym, by za obsługę rachunku nic nie płacić, inny chce mieć maksymalnie uproszczony interfejs bankowości elektronicznej lub zależy mu na karcie debetowej ze zniżkami etc. Decydując się na założenie konta, studenci powinni poddać je dokładnej analizie pod kątek własnych oczekiwań.

Studenci najczęściej wybierają konta internetowe, a nie tradycyjne, zakładane w stacjonarnych oddziałach banków. Z obsługi oddziałowej najczęściej korzystają osoby starsze, które albo nie potrafią obsługiwać kont przez Internet, albo nie chcą. Wolą pójść do placówki i wykonać przelew, nawet tracąc przy tym sporo czasu i więcej pieniędzy. Z kont internetowych można natomiast korzystać, nie wychodząc z domu. Poza tym są one tańsze i ma się do nich dostęp przez 24 godziny na dobę.

Decydując się na konto, nie należy szukać jedynie rachunków określanych mianem studenckich, ale po prostu - konta dla siebie. Student chcący założyć jak najkorzystniejsze dla siebie konto powinien zastanowić się, czego od niego oczekuje i jak ma zamiar go używać. Dopiero wówczas powinien sprawdzić ofertę, zarówno kont studenckich, jak i standardowych. Zestawić wszystkie oferty rachunków osobistych można w prosty sposób za pomocą porównywarki Comperia.pl.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam