Czy emeryt otrzyma kredyt hipoteczny?

2014-12-10 16:13:20

O kredyty hipoteczne jest coraz trudniej z uwagi na dość rygorystyczne warunki, a także na wysoki koszt. Chętnych jednak nie brakuje. Czy o kredyty hipoteczne mogą starać się również emeryci?

Kredyty hipoteczne cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem klientów bankowych, ponieważ wielu Polaków tylko za ich pomocą jest w stanie kupić własne mieszkanie lub wybudować dom.

Sprawdź też listę banków, które pożyczą emerytowi na mieszkanie: Kredyt hipoteczny dla emeryta

Emeryt pożyczy tylko w złotówkach

Jeszcze kilka lat temu najkorzystniejszymi kredytami hipotecznymi były te udzielane w obcych walutach, a szczególnym zainteresowaniem cieszyły się kredyty we frankach szwajcarskich. Czas kredytów walutowych już jednak minął z uwagi na rekomendacje KNF. Banki z kredytów w szwajcarskiej walucie zrezygnowały jednak jeszcze długo przed wprowadzeniem zmian w przepisach. Według zaleceń rekomendacji S Polacy mogą starać się już tylko o kredyty w polskich złotych – chyba że zarabiają w obcej walucie. Tych jednak ze świecą szukać. Jeżeli banki udzielają już kredytów w obcych walutach, najczęściej są to kredyty w euro. 

Senior w banku mile widziany...

O kredyty hipoteczne mogą starać się wszyscy, którzy spełniają warunki, jakich banki żądają. Najlepiej, jeżeli takie osoby pracują na etacie. Jakie szanse na kredyty hipoteczne mają nieaktywni już zawodowo emeryci? Seniorzy traktowani są przez banki w szczególny sposób, jeżeli chodzi o pożyczanie gotówki, ale tylko w przypadku niewielkich kredytów krótkoterminowych. Preferencyjne warunki pożyczek podyktowane są przekonaniem, że emeryci to klienci rzetelni, spłacający w terminach swoje zobowiązania, a przede wszystkim - stabilni finansowo. Nie stracą przecież pracy, bo to nie ona, a świadczenie ze Skarbu Państwa jest ich źródłem dochodu. A dla banków zagwarantowana wypłacalność to bardzo pożądana cecha. Banki więc niewiele ryzykują, udzielając kredytów seniorom.

Sprawdź też: Odwrócony kredyt hipoteczny szansą dla emerytów

Na preferencje emeryci mogą liczyć w takich bankach jak: Bank Pocztowy, Alior Bank, Getin Bank czy Bank Millennium. Oczywiście nie oznacza to, że na tych bankach kończą się promocje dla seniorów. Ubiegający się o kredyty emeryci powinni sprawdzać ofertę również innych banków. Wróćmy jednak do kredytów hipotecznych.

...ale nie w przypadku kredytów hipotecznych

Z uzyskaniem kredytów hipotecznych przez seniorów jest już znacznie trudniej, chyba że chodzi o renty hipoteczne. Nie oznacza to, że banki nie udzielą kredytów hipotecznych osobom przebywającym na emeryturze. Jeżeli tacy klienci mają dość wysokie świadczenia emerytalne, ich sytuacja finansowa jest stabilna, zbiorą wszystkie wymagane dokumenty, a kredyt zostanie ubezpieczony na wypadek śmierci, mogą liczyć na to, że kredyt hipoteczny zostanie przez bank udzielony.

Oczywiście, podczas rozpatrywania wniosku o kredyt hipoteczny, ważny jest wiek klienta. Im jest niższy w przypadku emeryta, tym ma on większe szanse na uzyskanie kredytu. Emeryci powinni być przygotowani na to, że okres spłaty nie będzie dłuższy niż 10–20 lat, a to oznacza wyższe raty i stosunkowo niską kwotę pożyczaną.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam