Jak korzystać z wpłatomatu?

2014-12-05 09:08:20

Wpłatomaty nie są tak powszechnie używane jak bankomaty, chociaż czasami funkcjonują w ramach jednego urządzenia. Jeśli jednak się pojawi się pilna potrzeba, by z wpłatomatu skorzystać, warto już wcześniej wiedzieć, w jaki sposób go obsługiwać.

Wpłatomaty nazywane są fachowo maszynami do depozytów. Fizycznie mogą przypominać bankomaty. Posiadają ekran i klawiaturę, czytnik kart oraz szczelinę na banknoty. Wpłatomaty to jednak nie bankomaty, ponieważ dzięki nim dokonuje się wpłat, a nie wypłat gotówki. Czasami za pomocą tego urządzenia można nawet zapłacić ratę kredytu. Coraz częściej pojawia się także połączenie bankomatu z wpłatomatem.

Jeśli ktoś bez problemu obsługuje bankomat, na pewno nie będzie miał kłopotów z wpłatomatem. W jego przypadku również należy kierować się komunikatami wyświetlanymi na ekranie. Przed przekazaniem pieniędzy trzeba bezwzględnie przeliczyć je. Banknoty nie mogą być zniszczone, ani w żaden sposób spięte, np. gumką. Trzeba koniecznie stosować się do poleceń pojawiających się na ekranie wpłatomatu.

Zanim rozpoczniemy operację wpłaty, najlepiej zapoznać się z urządzeniem i z jego poszczególnymi elementami, sprawdzając, gdzie należy umieścić pieniądze (wzdłuż czy wszerz), a gdzie kartę.

Dla bezpieczeństwa lepiej także nie wpłacać całej sumy od razu, szczególnie gdy to duża kwota. Wpłatomat to urządzenie elektroniczne i może dojść do jego awarii, a rozpatrzenie reklamacji zazwyczaj trwa kilka dni. Poza tym wielkość wpłaty jest ograniczona pojemnością modułu przyjmującego banknoty.

Gdy wpłatomat nie może dokonać operacji wpłaty, pojawi się stosowny komunikat na ekranie. Odebrane pieniądze trzeba przeliczyć i sprawdzić, czy kwota się zgadza. Podobnie jak w bankomacie, mamy określony czas na odebranie pieniędzy, potem urządzenie wciągnie je z powrotem do środka.

Gdy wyjmiemy kartę z czytnika, operacja zostanie zakończona. Oczywiście należy bezwzględnie pamiętać o odebraniu karty. Powinniśmy także zabrać potwierdzenie dokonania wpłaty. Ta sama zasada dotyczy transakcji niezrealizowanych. Lepiej posiadać wydruk - na wszelki wypadek, żeby móc w przyszłości, w przypadku jakichś problemów, rozwiać wątpliwości i ewentualnie złożyć reklamację.

Wpłatomaty z powodzeniem zastępują bankowe kasy. Nieraz, oprócz przyjmowania gotówki, mogą umożliwiać dodatkowe operacje, jak założenie lub zlikwidowanie lokaty.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam