Konto oszczędnościowe idealne do regularnego odkładania

2014-12-22 11:58:11

Nasze babcie i nasi dziadkowie, aby oszczędzać, pieniądze chowali do skarpety. Obecnie każdy chętny znajdzie dla siebie odpowiednią formę oszczędzania i inwestowania w banku. Jedną z nich są konta oszczędnościowe idealnie nadające się do regularnego odkładania pieniędzy.

Przy obecnych zarobkach i wysokich cenach żywności, mediów i energii coraz trudniej mówić o możliwości oszczędzania. Jeśli jednak uda się nam odłożyć miesięcznie nawet niedużą kwotę, warto ulokować ją na koncie oszczędnościowym. W przypadku wielu banków nie mamy wyznaczonej określonej minimalnej kwoty, jaką co miesiąc winniśmy ulokować na naszym rachunku. Dzięki temu każdy wolny grosz, choćby to miało być 10 czy 20 zł, możemy na nie wpłacić. A jak wiemy, zbierając regularnie grosz do grosza, można uzbierać pokaźną sumę. Wszystko zależy od systematyczności i sytuacji finansowej klienta.

Czym jest konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe, zwane również rachunkiem oszczędnościowym, to produkt depozytowy, umożliwiający regularne gromadzenie oszczędności na rachunku. W odróżnieniu od lokaty, na którą wpłacamy daną kwotę, niejako zamrażając ją na określony w umowie czas, w przypadku konta oszczędnościowego mamy możliwość wpłacania stale i regularnie kolejnych kwot i zwiększenia zysku.

Co prawda konto oszczędnościowe jest produktem bankowym zwykle niżej oprocentowanym niż lokata terminowa, jednak w przypadku tego pierwszego każdy klient ma stały dostęp do zgromadzonych oszczędności. Oznacza to, że w przypadku nagłej potrzeby czy sytuacji losowej bez ponoszenia żadnych opłat czy konsekwencji możemy swobodnie wypłacić całość bądź część zgromadzonych na koncie środków. Należy przy tym pamiętać, że tylko pierwsza wypłata jest wolna od opłat, pozostałe związane już będą z koniecznością uregulowania dodatkowych kosztów.

Konto oszczędnościowe sposobem na regularne oszczędzanie

Jak już wspomniano, lokata bankowa polega na ulokowaniu środków na określony czas, w którym nie można z nich swobodnie korzystać. Każda wypłata skutkowałaby utratą wypracowanych odsetek. W przypadku konta oszczędnościowego sprawa wygląda inaczej. Z chwilą podpisania umowy o prowadzenie tego rodzaju rachunku czasem zobligowani jesteśmy do uiszczenia pierwszej wpłaty na konto oszczędnościowe. Najczęściej tak pierwsza wpłata, jak i wysokość pozostałych są wielkościami dowolnymi, uzależnionymi od możliwości finansowych klienta. Rzecz jasna, im wyższe kwoty wpłacane są na konto, tym wyższy zysk osiągnie klient.

W momencie uruchomienia rachunku oszczędnościowego klient ma stały dostęp do swoich środków. Należy pamiętać, że wypłaty możemy dokonać bezgotówkowo za pośrednictwem bankowości internetowej, infolinii banku lub w jego placówce, ale gotówkowo tylko w placówce banku. Nie zdarza się, by bank udostępniał klientowi kartę płatniczą do rachunku oszczędnościowego. A zatem stała możliwość wpłacania, pomnażania, a także wypłacania zgromadzonych na koncie środków jest idealnym sposobem na pomnażanie oszczędności.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam